Kandidát na ministra spravedlnosti Jiří Pospíšil chce provést personální změny na Nejvyšším státním zastupitelství. Uvedl to v rozhovoru pro server Aktuálně.cz, podle kterého to znamená "téměř jistý konec" Renaty Vesecké ve funkci nejvyšší státní zástupkyně.
"Zatím nejsem jmenován, takže teď nechci říkat razantní výroky ke konkrétním osobám. Nicméně ano, lze čekat a předpokládat určité změny v personálním obsazení Nejvyššího státního zastupitelství," odpověděl Pospíšil na dotaz, zda hodlá Veseckou odvolat.
PSALI JSME: Za týden bude jasné, kdo je justiční mafie. Už podruhé
Vesecká je ve funkci od roku 2005. Její předchůdkyně Marie Benešová ji na sklonku roku 2007 označila v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.
Pospíšil, který má v čele ministerstva spravedlnosti stanout už podruhé, plánuje také předložit novelu zákona o státním zastupitelství, která by omezila délku mandátu nejvyššího státního zástupce. "Cílem (novely) bude posílení nezávislosti nejvyššího státního zástupce tak, aby nevznikaly spekulace o tom, zda nejvyšší státní zástupce jde či nejde na ruku vládnoucím politikům," uvedl na serveru.
Mandát chce Pospíšil omezit na pět nebo šest let. K zajištění větší nezávislosti nejvyššího státního zástupce by podle něj přispělo i to, kdyby jmenování a odvolávání zástupce neleželo pouze na vládě, ale také na jiné instituci. Pospíšil zvažuje variantu, že by do jmenování zapojil prezidenta republiky. Se zapojením sněmovny v současné době nepočítá.
Politik dále uvedl, že pokud bude jmenován ministrem, nařídí audity u všech věcí z doby působení jeho předchůdkyně Daniely Kovářové, "nad kterými visí otazníky".
Pospíšilovou prioritou ve funkci ministra bude prosazení nového občanského zákoníku, což se mu v minulém volebním období nepodařilo. "Nevylučuji dílčí změny, ale v zásadě bude ten zákon předložen v podobě, v jaké byl předložen za Topolánkovy vlády," dodal Pospíšil.
Nový občanský zákoník má nahradit již nevyhovující normu z roku 1964, která byla od pádu komunismu více než čtyřicetkrát novelizována.
Foto: ČTK, Robert Sedmík