Údajné podplácení
Nečas a bývalí rebelové ODS čelí trestnímu oznámení
07.01.2013 13:17 Aktualizováno 07.01. 18:21
Premiér Petr Nečas (ODS) čelí trestnímu oznámení pro údajné podplácení rebelujících poslanců Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy (všichni ODS) posty ve společnostech s majetkovou účastí státu. Advokát a spolupracovník Transparency International Václav Láska podal oznámení nejen na Nečase, ale také na trojici bývalých poslanců, kteří se podle něj mohli dopustit přijetí úplatku tím, že vyměnili poslanecký mandát za zmíněné funkce. Nečas oznámení označil za absurdní.
Podle trestního zákoníku hrozí úřední osobě za podplácení až šest let, za přijetí úplatku až dvanáct let vězení.
"Trestní oznámení může podat kdokoli na kohokoli. Nicméně tuto věc považuji za naprosto absurdní," reagoval Nečas ve vyjádření, které poskytl jeho mluvčí Michal Schuster.
Šnajdr, Tluchoř a Fuksa složili v listopadu poslanecký mandát kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve Sněmovně nahradili, poté vláda balíček prosadila a zažehnala několikatýdenní vládní krizi. Šnajdr byl v prosinci jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa k lednu zamířil do čela Českého Aeroholdingu a.s. Ohledně Tluchoře média spekulovala, že získá místo ve společnosti ČEZ. To ale nyní Tluchoř popírá. "Od začátku roku 2013 pracuji jako konzultant pro soukromou společnost," sdělil.
Tluchoř zopakoval, že odchod ze Sněmovny před hlasováním o daňovém balíčku umožnil jemu a dvěma stranickým kolegům zůstat loajální ODS i svému svědomí. Fuksa a Šnajdr podle něj nepochybně mají kvalifikaci pro místa, která získali. "Ivan Fuksa pracoval řadu let jako první náměstek ministra financí, který mimo jiné předsedal dozorčí radě ČSA. Nyní dostal nabídku vést proces její privatizace. To je využití služeb fundovaného manažera," uvedl.
Advokát Láska zveřejnil trestní oznámení na svém facebookovém profilu. Na dotaz upřesnil, že trestní oznámení v pondělí zaslal na Městské státní zastupitelství v Praze. "Vzdání se mandátu jmenovaných poslanců bylo rozhodující měrou způsobeno příslibem získání významných postů ve společnostech s majetkovou účastí státu. Tento slib jim dal premiér Petr Nečas a na zajištění těchto postů se podílely další osoby včetně například ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09)," uvedl v trestním oznámení.
Dodal, že Nečas tak učinil nejen v zájmu prosadit zákonnou normu, o jejíž prospěšnosti byl přesvědčen, ale také v zájmu dosáhnout toho, aby poslanci jednali v rozporu s jejich nejlepším vědomím a svědomím, tedy se složeným slibem poslance.
Láska navíc upozornil, že skutečnost, že Nečas tento slib poslancům dal, mimo jiné opakovaně potvrdil ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. V prosincovém rozhovoru pro Lidové noviny přiznal, že vládní koalice musela trojici rebelů za složení mandátu slíbit "trafiky" ve státních firmách, a vyjednávání s těmito poslanci označil za "prachsprosté vydírání".
Podle autora trestního oznámení takové jednání nejen naplňuje skutkovou podstatu trestných činů, ale je také pro společnost mimořádně škodlivé, protože deformuje výkon mandátu poslance a volební právo občanů České republiky. "Vůle občanů, která má být prezentována konkrétním, nezávislým a odpovědným jednáním jimi zvolených poslanců, by pak mohla být kdykoliv legálně převážena nabídkou 'trafiky'," uzavřel Láska.
Šnajdra, Tluchoře a Fuksu ve Sněmovně nahradili poslanci Miroslav Bernášek, Pavel Bohatec a Roman Pekárek. Ten byl poté pravomocně odsouzen za přijetí úplatku na pět let vězení, mandátu se však odmítl vzdát.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.