Nečas: Topolánkova kritika mi nevadí, bývalé šéfy nevyháníme

Domácí
22. 10. 2011 19:56
Premiér Petr Nečas.
Premiér Petr Nečas.

Petr Nečas vyšel z 22. kongresu ODS jako vítěz, a to i přesto, že kongres byl nevolební. Drtivou podporu delegátů získal při hlasování o prodloužení mandátu vedení ODS o půl roku tak, aby se strana příští rok nevysilovala vnitrostranickými půtkami před krajskými a senátními volbami.

"Musíme učinit vše pro to, abychom v těchto volbách uspěli. Důraz budeme klást na krajské programy, které se budou týkat klíčových regionálních témat: zdravotnictví, školství, doprava, podnikání, sociální otázky. Nemůžeme však vynechat ani celostátní témata, především reformy a jejich důkladné vysvětlování veřejnosti," vybídl delegáty v úvodním projevu Nečas. Průběh kongresu pak zhodnotil v rozhovoru s novináři.

Před kongresem se někteří členové proti prodloužení vašeho mandátu ve vedení strany ostře vymezovali. Překvapilo vás, že ho nakonec bez problémů podpořila tak silná většina delegátů?

Nejsem tím překvapen, protože zástupci regionů signalizovali dlouhodobě, že chtějí, aby volební kongres byl tradičně na podzim. Vzniklo to na základě požadavku regionů, ne na základě požadavku vedení.

Mezi delegáty zazněl názor, že to hlasování bylo spíš o vyjádření důvěry vám jako předsedovi. Jak to vnímáte vy sám, cítíte se silnější?

Já to realisticky akceptuji. Ale samozřejmě pokud některý delegát nebo delegátka říká, že tím hlasoval i o mé podpoře, tak si toho vážím.

Berete to jako výhodu?

Především považuji za důležité, že se regiony shodly. A že jsme společně prosadili věc, kterou považujeme za správnou.

Neustále se spekuluje o dalších změnách ve vládě. Přistoupíte k nim, když vám teď dali delegáti najevo, že ze vámi stojí?

Máte pocit, že když z vlády, která začínala v patnácti členech, je již pět vyměněných, že to nejsou dostatečně výrazné personální změny? Víc k tomu nemám co dodat.

Z dalších změn ve stanovách prošlo zavedení institutu pozastavení členství. Jak by to mělo vypadat v praxi a jak by se měl tento institut používat?

Může se stát, že se některý politik ocitne pod tlakem například se zveřejněním některých informací. A my nechceme, aby byl postaven před rozhodnutí, že musí z ODS odejít, když je přesvědčen, že nic neprovedl. Proto jsme se rozhodli vytvořit tento institut, který umožní pozastavení členství a následně bezproblémový návrat do ODS.

Původně se měla razantně také proměnit výkonná rada ODS a další stranické orgány. Nakonec se o tom ale vůbec nejednalo. Znamená to, že jste to vzdali?

Ne. Tyto návrhy vznikly v podobě konkrétních paragrafů v červenci letošního roku a my o nich budeme dále diskutovat a rozhodneme se do dalšího kongresu, zda je budeme provádět, či nikoliv.

Co říkáte na místy dost kritický projev bývalého předsedy Mirka Topolánka?

V prvé řadě bych chtěl zdůraznit, že se chováme jako kultivovaná strana. Nezapíráme své bývalé předsedy, zveme je na své kongresy a dáváme jim slovo. Jsme stranou svobodných lidí, kde každý může říct svůj názor. Takhle přistupujeme k bývalým předsedům, nezaháníme je do jiných politických stran.

Jak se vám líbil? Nabádal k jednotě, nemáte prý hledat vnitřního nepřítele.

To je tradiční žánr, ve kterém by měl podle mě vystupovat bývalý vysoký představitel ODS - nabádat ke stranické jednotě. To je něco, co je v pořádku.

Kritizoval ale zároveň místopředsedy...

Já už jsem k tomu vše řekl.

Autor: Lucie NekvasilováFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ