Nečas varoval poslance před neschválením škrtů

Domácí
27. 10. 2010 09:57
Premiér Petr Nečas nabádal poslance ke schválení úspor.
Premiér Petr Nečas nabádal poslance ke schválení úspor.

Poslanci začali v prvním čtení projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok. V úvodu schůze před ně předstoupil premiér Petr Nečas (ODS) a kromě jiného je varoval před neschválením vládních návrhů úsporných zákonů. Pokud by se je nepodařilo přijmout, pak by se podle něj z rozpočtu stal jen soubor stran nepodložených čísly. Nečas také požádal poslance, aby návrh rozpočtu podpořili.

Nečas poslance informoval o úterním večerním jednání vlády, která se rozhodla stáhnout zpět návrhy čtyř úsporných novel ze sněmovny. Současně se kabinet rozhodl požádat o vyhlášení stavu legislativní nouze, a projednat tak tyto předlohy ve zrychleném režimu, což ale ostře kritizuje ČSSD.

Předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř zase vyzval koaliční poslance, aby překonali strach lidí a podporovali reformní úsilí koaličního kabinetu. Strach v lidech podle něho posiluje levice, odbory a všichni další propagátoři pečovatelského státu, aby získali moc pro své záměry. "Strach je mocný politický nástroj," řekl Tluchoř při dnešním projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Poslanci opoziční ČSSD se proti jeho slovům ohradili.

Ministr financí Miroslav Kalousek (vlevo), šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg a premiér Petr Nečas ve sněmovně.Nečas zdůraznil, že vláda musí řešit otázku zadlužování i deficitu rozpočtu. Ten má podle něj výrazný strukturální charakter a pokud se nezmění, bude se ČR zadlužovat i v dobách růstu. Po schválení úsporných zákonů musí vláda přijít s hlubokými strukturálními reformami na výdajové straně rozpočtu. "Dlouhodobá konsolidace veřejných financích je možná pouze cestou reforem," prohlásil Nečas. Opakovaně ujistil, že vláda je připravena o těchto reformách jednat nejen s odborníky, ale i napříč politickým spektrem.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zdůraznil, že vláda neměla šanci za krátký čas od svého nástupu systémové změny provést. Rozpočet je sestaven je na základě změn některých parametrů. Kdyby kabinet neprovedl nic, schodek by činil 6,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a překračoval by 200 miliard korun, řekl Kalousek. Navrhovaný schodek 135 miliard korun (4,6 procenta HDP) je podle ministra financí nepřekročitelný.

Pokud by se státní příjmy vyvíjely lépe, než se očekává, budou použity na snížení deficitu.Pokud by příjmy byly nižší, vláda by snížila výdaje, zdůraznil Kalousek.

Hejtman David Rath s úřadujícím šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou.Ke konci příštího roku by měl celkový státní dluh dosáhnout 1482,5 miliardy korun, což představuje podíl 38,9 procenta na HDP. "Jde o relativně nízkou hodnotu zadlužení a absolutní číslo nás nemusí děsit," řekl Kalousek. Trend je ale takový, že nyní poloplná sklenice by podle něho brzy přetékala. Proto je nutné projednat zásadní změny penzijního systému, zdravotního pojištění, sociálních dávek a také novou daňovou legislativu.

V roce 2012 by měl být podle Kalouska schodek na úrovni 3,5 procenta HDP, o rok později 2,9 procenta. V roce 2016 by měl být rozpočet vyrovnaný, dodal.

V prvním čtení mají dnes poslanci schvalovat základní rozměry rozpočtu: výdaje, příjmy, schodek a způsob jeho vypořádání. Rozpočtový výbor jim už dříve doporučil, aby tyto údaje schválili. Koalice má ve sněmovně většinu 118 hlasů. Opozice už dopředu oznámila, že rozpočet nepodpoří.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ