Při vyšetřování údajné korupce někdejšího předsedy KDU-ČSL a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka byl porušen zákon. V době, kdy bylo s Čunkem zahájeno trestní řízení, totiž scházel řádný dozorový státní zástupce. Případ neměl řešit státní zástupce z Přerova Radim Obst, ale vsetínští státní zástupci. Rozhodl o tom dnes Nejvyšší soud.
Dnešní rozsudek má jen akademický význam. Na samotnou kauzu už vliv nemá. Čunkovo stíhání bylo již zastaveno a případ uzavřen s tím, že se žádná korupce nestala. Další soud zase zastavil stíhání hlavní svědkyně Marcely Urbanové s výsledkem, který říká, že lhala.
ČTĚTE TAKÉ: Čunek: Ještě chci prošetřit činy policistů
"Verdikt upozorňuje státní zástupce na to, jak mají v obdobných případech postupovat," řekl ČTK mluvčí soudu Petr Knötig. S žádostí o přezkoumání okolností trestního řízení se na soud obrátila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která si od toho slibovala vylepšení pověsti české justice. Soud ale potvrdil, že se skutečně stala chyba.
ČTĚTE TAKÉ: I Čunek se odvolává proti zastavení stíhání Urbanové
Omyl ministryně? Stížnost na stíhání Čunka nelze podat
Smradlavá kauza Čunek
Ve své stížnosti, adresované soudu, ministryně kvůli obavám z případné podjatosti uvedla, že zákon mohl být porušen ve prospěch i v neprospěch Čunka. Soud konstatoval, že chyba byla v neprospěch Čunka i Hurty. Dnes projednaná stížnost se totiž týkala také šéfa vsetínské firmy H&B Real Petra Hurty, jenž měl údajně Čunkovi dát půl milionu korun za pomoc při privatizaci bytů ve Vsetíně.
Čunka rozhodnutí nejvyššího soudu potěšil. Ale měl i výhrady. "Čekal jsem, že se Nejvyšší soud bude zabývat i dalšími pochybeními, třeba u policistů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ bývalý šéf lidovců a dodal: "Pro mě osobně to znamená, že právo v České republice existuje, ale nemůžeme ho chtít hned. A poškození člověka, pokud se to stane, je trvalé."
Foto: ČTK