Regulace prošla
Nový zákon o hazardu schválen, kritici mluví o cenzuře internetu
13.04.2016 11:24 Aktualizováno 13.04. 15:40
Sněmovna schválila novou regulaci a zdanění hazardu. Povoluje například podnikání zahraničních sázkových on-line společností a obsahuje možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. Odpůrci tohoto nástroje hovoří o cenzuře internetu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to odmítá. Poslanci přes jeho nesouhlas schválili pouze dvě sazby zdanění hazardu, vláda navrhovala tři sazby. Babiš varoval, že to sníží výnos z daní o 450 milionů korun.
Nová úprava má nahradit dosavadní loterijní zákon z roku 1990 a v účinnost má vstoupit od příštího roku. Ještě ji musí projednat Senát a podepsat prezident.
Sněmovna přes Babišův nesouhlas rozhodla, že hazard bude podléhat dvěma sazbám zdanění, zatímco vláda navrhovala sazby tři. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, se má vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu sazba 23 procent. Tento návrh podle poslanců kopíruje současný stav platný od ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun. Ostatní druhy hazardu podléhají sazbě 23 procent.
Babiš varoval, že tento schválený návrh připraví stát o 300 milionů korun a obce o 150 milionů korun. Návrh z koaličních stran podpořila většina poslanců ČSSD a KDU-ČSL, poslanci ANO se zdrželi.
S přijatou podobou zákona nesouhlasí Sdružení pro internetový rozvoj. "Hlavním argumentem proti stávajícímu znění návrhu zákona je, že pod záminkou boje proti nelegálním hrám zásadně narušuje základní princip internetového prostředí, soustředí neadekvátní pravomoci do rukou ministerstva financí a hrozí zásadním zneužitím. Po dnešním přijetí Poslaneckou sněmovnou ČR chystá SPIR další kroky při projednávání v Senátu," uvedl předseda sdružení Ján Simkanič.
Podle prezidenta Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her (SPELOS) Petra Vrzáně byl zákon šitý horkou jehlou a nebral v úvahu názory odborné veřejnosti. "Jsou tam neodůvodněné regulace, jako třeba nemožnost jackpotu u technických her. To je přitom možné všude na světě. Pak systémové vady typu svěření státního dozoru do rukou celních úřadů. Místo aby hlídali hranice, budou chodit jako pistolníci po hernách a kasinech," uvedl Vrzáň. Vadí mu i "disproporce ve zdanění", když číselným a kurzovým loteriím poslanci sazbu snížili, ale u technických her zůstala na 35 procentech. "Norma je prolobovaná a do jisté míry nespravedlivá," dodal Vrzáň.
Zákon o hazardních hrách za stanovených podmínek legalizuje podnikání zahraničních internetových sázkových firem, což má především umožnit regulaci a zdanění tohoto byznysu. Internetové hry bude možné nabízet pouze v češtině. Zákon však obsahuje i kritizované paragrafy umožňující blokování stránek s nepovoleným hazardem. Ukládá povinnost poskytovatelům připojení k internetu na území Česka zamezit přístup na internetové stránky uvedené na seznamu nepovolených internetových her.
Poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové) řekl, že jde o průlom do svobody internetu, jaký zde dosud nebyl. Poznamenal, že ministerstvo financí také neblokuje webové stránky s nelegálním prodejem zbraní. Podle dřívějšího vyjádření předsedy Sdružení pro internetový rozvoj Jána Simkaniče dostává ministerstvo financí téměř neomezenou pravomoc cenzurovat internet. Podle prohlášení Pirátů se z ministerstva stane cenzurní úřad.
Poslanci odmítli návrhy poslance Farského, který chtěl buď tyto paragrafy vypustit, nebo je alespoň upravit tak, aby o blokování stránek rozhodoval soud. Leoš Heger (TOP 09 a Starostové) navrhoval, aby ministerstvo pojmenovalo tento nástroj jako institut cenzora.
Ministr Babiš blokování stránek hájil s tím, že jde o nástroje, které doporučuje Evropská komise a které používá 18 zemí unie. "To blokování stránek není výmysl České republiky," připojil se předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).
Zákon jako jedno z opatření proti patologickému hráčství přináší hlavně omezení pro hráče. Prostřednictvím jejich rejstříku budou mít hazard zakázaný lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, ti, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení, či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení. O zápis do rejstříku bude možné také dobrovolně požádat.
Zákon umožní zaměstnancům Celní správy vstupovat do heren a kontrolovat je. Celníci budou mít také právo trestat a vymáhat sankce. Celníci budou moci kontrolovat, jestli firmy plní ohlašovací povinnost, dále ověřovat věk hráčů, případně jestli hráč nefiguruje na seznamu osob, kterým je hra znemožněna.
Povolování hazardních her bude nově dvoustupňové. Ministerstvo financí bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků, ale povolení k umístění herního prostoru bude ve výhradní pravomoci příslušné obce, na jejímž území má být hazardní hra provozována.
Poslanci zamítli návrh svých kolegů z výboru pro veřejnou správu, kteří chtěli zvýšit podíl obcí na příjmech ze zdanění hazardu na úkor státu. Babiš proti tomuto návrhu argumentoval hlavně tím, že stát vybral v minulých letech mnohem víc peněz na daních a díky tomu dostaly víc peněz i obce. Neuspěl ani místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) s návrhem, aby část výnosu směřovala závazně na protidrogovou politiku v oblastí hazardu.
Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) stáhl svůj pozměňovací návrh, který měl umožnit, aby část daní z loterií a kurzových sázek směřovala na podporu sportovních aktivit dětí a mládeže. Rozdělovalo by je ministerstvo školství určeným organizacím. Hamáček to zdůvodnil tím, že se ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) podařilo zajistit dostatek peněz pro sport a že program podpory sportu dětí a mládeže bude pokračovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.