Čeští i slovenští poslanci si omezují svoje příjmy, ti slovenští si dokonce zrušili imunitu před trestním stíháním, přesto si občané obou zemí zákonodárců neváží. Češi si například o svých poslancích myslí, že kradou a škodí. Vyplynulo to z diskuse na jednání poslanců z rozpočtového výboru se slovenskými protějšky z finančního a rozpočtového výboru slovenského parlamentu.
S debatou na toto téma přišel poslanec ČSSD Alfréd Michalík. Posteskl si, že v prvních letech po roce 1990 byla pocta být poslancem a kdo tuto funkci zastával, toho si lidé cenili a uznávali. "Poslanec dnes, já to možná přeženu, je hanlivý výraz," prohlásil. "Jsme chápáni veřejností jako ti, kteří ubližují, kteří škodí. Bohužel tento dojem naopak roste," dodal.
"My nejenom že škodíme, ale my ještě krademe a vraždíme," doplnil ho v nadsázce předseda výboru Pavel Suchánek (ODS). Podle něj klesla i prestiž samotného výboru. Připustil však, že si to poslanci trochu zavinili i sami tím, co někteří z nich předvádějí během svého mandátu.
Předseda slovenské delegace a Suchánkův protějšek Daniel Duchoň (SMER-SD) potvrdil, že i slovenští poslanci ztrácejí do velké míry svoji vážnost. Tamní občané podle něj vnímají své politiky jako skupinu, která je ne vždy prospěšná pro stát. Do mínění občanů se podle něj promítá i kritický pohled médií na politiky a lidé si jich přestávají vážit.
"Bohužel, já mám někdy pocit, že my, slovenští poslanci, se někdy sebebičujeme a v kuse narážíme na to, že si nezvyšujeme platy, zrušili jsme si imunitu, jako kdybychom ji všichni zneužívali, a dokonce nová vláda chce ještě zavést zvláštní daň de facto na poslance," prohlásil Ivan Švejna (MOST-HÍD). Jak podotkl, někdy má pocit, že si poslanci za něco mohou sami.
Čeští poslanci i senátoři si schválili od loňského roku například zdaňování svých náhrad. Podle Suchánka přišli měsíčně až o 20 000 korun. Ve sněmovně také leží senátní návrh na omezení imunity. Slovenští poslanci letos v létě rozhodli, že pokud je policie bude chtít stíhat, nebude k tomu potřebovat souhlas parlamentu.