Vedení pražské ODS rozhodlo, že kandidátem strany na pražského primátora bude lékař Bohuslav Svoboda. Rozhodla o tom regionální rada pražské ODS, po jednání to oznámil její předseda Boris Šťastný.
Občanští demokraté doplnili nestraníka Svobodu na svou kandidátku pro komunální volby začátkem srpna. ODS byla poslední velkou stranou, která neoznámila jméno svého hlavního lídra v Praze, TOP 09 do souboje o primátorské křeslo vyslala Zdeňka Tůmu, Věci veřejné Markétu Reedovou a ČSSD Jiřího Dienstbiera mladší.
Svoboda byl jasným favoritem dnešní volby kandidáta na primátora. O místo pražského lídra ale usiloval i současný náměstek primátora Rudolf Blažek a předseda pražské ODS Boris Šťastný. Hlavní tváří ODS pro komunální volby v Praze se ale podle očekávání stal Svoboda, zvolen dnes byl jednomyslně.
Podpořil ho i předseda ODS a premiér Petr Nečas. "Rozhodnutí pražského regionu se naprosto kryje s mým přesvědčením," řekl. Svobodu označil za "velmi kvalitního, kompetentního a nesmírně slušného člověka". Dodal, že jméno kandidáta v poslední době s pražskými občanskými demokraty projednal na několika schůzkách.
"Pan docent Bohuslav Svoboda je úspěšným a velmi schopným manažerem, vzdělaným člověkem a osobností, která bude pro Prahu přínosem. To, že volba padla na něj, považuji za velice rozumné rozhodnutí, přičemž mám samozřejmě vysoké mínění i o ostatních šesti lídrech ODS," napsal v sms zprávě současný pražský primátor Pavel Bém (ODS). V říjnových komunálních volbách už nebude kandidovat a funkci primátora obhajovat.
Obliba ODS v Praze klesla
Pražští občanští demokraté v neoficiálních vyjádřeních dávali najevo, že potřebují do svého čela osobnost, která není spojena se současným vedením hlavního města. Pražská ODS se v poslední době potýkala s řadou kauz a její obliba u Pražanů výrazně klesla. Projevilo se to už v letošních volbách do sněmovny.
Původně občanští demokraté operovali s tím, že jméno kandidáta na primátora zveřejní do 28. září. Nečas poté pražskou organizaci kritizoval za to, že s výběrem "superlídra" otálí, a varoval ji před špatnou volební strategií. Nečas a Šťastný popřeli, že by mezi celostátním a pražským vedením strany panoval zásadní rozpor. "Válečná sekera je uměle vytvořená chiméra, já nevím, jestli se nemáme ještě políbit, aby to bylo ještě víc vidět," řekl s úsměvem Šťastný. Nečas spory označil za přirozené napětí mezi vedením a nejsilnější částí strany.
Svoboda, který byl dosud nestraník, na tiskové konferenci oznámil, že se stane členem strany v Praze 2. "Mám-li být upřímný, je to strašlivý pocit," odpověděl Svoboda na dotaz, jak se jako nastávající straník cítí. Dodal, že vstup ale považoval za zásadní. "Stojí to za to, abych se vzdal své svobody," řekl.
ODS hrozí prohra v komunálních volbách
Do voleb chce vstoupit se třemi prioritami, důraz bude klást především na dopravu, bezpečnost a vzdělávání. Slibuje i boj proti korupci. "Obecně platí, že se koalice vytváří s ostatními demokratickými stranami," dodal k možnosti povolební spolupráce.
Gynekolog a porodník Svoboda do povědomí veřejnosti vstoupil jako prezident České lékařské komory, kterou vedl v letech 1992 až 1998. Od roku 1990 je přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky 3. Lékařské fakulty UK a pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Svoboda je nestraník. V politice se ale už dříve angažoval. V roce 1998 přijal nabídku Unie svobody a kandidoval za tehdejší čtyřkoalici v senátních volbách na Liberecku, do druhého kola ale nepostoupil.
Občanským demokratům v hlavním městě poprvé od 90. let hrozí prohra v komunálních volbách. Čelí konkurenci TOP 09, která ji v Praze porazila už v květnových sněmovních volbách.