V klubu ODS se naplno projevil problém, který v něm dřímá celou dobu. Stojí proti sobě poslanci blízcí Václavu Klausovi a ti, kteří fandí spíše současnému předsedovi strany Mirku Topolánkovi. Na jednání poslanecké frakce se pohádali kvůli vyjednávání s ČSSD o budoucí vládě.
Potíží, které řešili, je mnoho. A mísí se mezi sebou. Nejvíce asi poslance rozezlilo, že se ODS spojuje se socialisty, místo aby nechala Paroubka "vymáchat" ve vládní krizi, kterou způsobil shozením koaličního kabinetu. "Jako bychom zapomněli, že Jiří Paroubek vládu shodil, a místo abychom ho nechali přiznat, že řešení nemá, vstřícně s ním vyjednáváme," vysvětluje Miroslava Němcová.
Jiné řešení než se spojit s Paroubkem sice poslanci nenabídli, ale nelíbí se jim, že to vedení ODS socialistům zbytečně ulehčuje a s poslanci to nikdo neprojednal.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus v. Topolánek. Bude to vláda letní, nebo odborníků?
Topolánek se zlobí na ČSSD. Jednání mohou krachnout
"Nejsme vůbec informováni, všechno, co víme, víme od Čunka nebo od Paroubka z novin. Taky chceme mít nějaký vliv na to, co se dojedná," říká pražský poslanec Petr Bratský. Navíc se mnozí občanští demokraté domnívají, že i budoucím premiérem by měl být Mirek Topolánek, a ne nestraník.
Nenadávat na Klause!
Hlavně pražské poslance, kteří patří více k příznivcům Václava Klause, zase rozlítila ostrá slova, která se v klubu snesla na hlavu prezidenta a bývalého čestného předsedy ODS. Zejména ministři Ivan Langer a Martin Říman se do Klause pustili - patří mezi ty, kteří za pádem vlády vidí vůli zhrzeného prezidenta.
"Nebezpečí není v Lidovém domě, ale na Pražském hradě," řekl kolegům v klubu Langer. A přisadil si i Říman: podle něj prezident udělá všechno pro to, aby ODS zničil.
A mela se mezi poslanci strhla i kvůli termínu předčasných voleb. Někteří z nich by podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ nejraději seděli v poslanecké lavici až do konce řádného volebního období. Mají strach, že už se do sněmovny nedostanou.
"Bojí se, že jim skončí tohle výhodné leasingové období. Většina z nás už totiž znovu zvolena nebude," řekl občanský demokrat, který si jako řada dalších nepřál uvést své jméno. V krajích se totiž tlačí spousta neuspokojených politiků a úředníků, kteří museli po oranžovém tsunami v krajských volbách opustit výhodná místa na hejtmanstvích. A ti by mohli vytlačit z kandidátních listin stávající poslance.
ČTĚTE TAKÉ: Koalice a ČSSD: Na vládě se dohodneme do konce týdne
Komunisty nechce nikdo
Poslední výhrada z úst nespokojených poslanců se týká nechuti ke komunistům. Obavu vyvolala Paroubkova slova, že bude kandidáty do překlenovací vlády konzultovat s KSČM. "Ta obava ze zapojení komunistů je opravdu velká, objevily se silné protesty," říká velký klausovec Boris Šťastný.
Proti chuti Paroubka zatáhnout do vládní hry i komunisty se po poledni ozval také Mirek Topolánek na tiskové konferenci. "Odmítám jakýkoliv podíl komunistů," řekl premiér ve vystoupení, v němž ostře kritizoval Jiřího Paroubka. Spíše než vyčinit šéfovi opozice však premiér na tiskové konferenci potřeboval veřejně zklidnit vášně ve svém poslaneckém klubu. Jeho rozpad totiž už od kongresu, v němž Topolánek převálcoval prohradního konzervativce Pavla Béma, visí ve vzduchu.
Foto: ČTK a Jan Schejbal