Prezident Václav Klaus je velmi znepokojen náhlým odvoláním policejního prezidenta Petra Lessyho. Tento krok ministra vnitra Jana Kubiceho, "učiněný jistě s vědomím premiéra" Petra Nečase, podle něj destabilizuje situaci nejen v policii, ale i na celé politické scéně.
"To vše ve chvíli, kdy se v předvolební atmosféře mají v parlamentu projednávat významné zákony," uvedl Klaus v prohlášení. "Dodávám, že jsem o tomto kroku nebyl předem informován," vzkázal prezident. Klaus se k činnosti vlády vyjádřil dnes již podruhé, předtím také požádal premiéra o osobní garanci toho, že chystané majetkové vyrovnání s církvemi neprolomí restituční hranici 25. února 1948.
Ve svém vyjádření Klaus naznačuje, že Kubiceho krok by učiněný s vědomím předsedy vlády. Zda byl o Lessyho konci Nečas informován, ale není jisté. "Ode mě to nevěděl.
Anketa:
Vítáte konec policejního prezidenta Lessyho?
Dokonce mi asi před třičtvrtě hodinou pan premiér telefonoval, protože jsem dnes nebyl na vládě vzhledem k neodkladným krokům, které jsem musel udělat, a trochu mi vyčinil, že jsem si na něj nenašel pět vteřin, abych mu to sdělil dopředu," řekl ministr vnitra novinářům krátce po 13.00 na tiskové konferenci.
Kubice Lessyho propustil ze služebního poměru kvůli tomu, že jej dnes ráno obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s kauzou náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka. Po poledni již ministr ohlásil, že na místo šéfa sboru ustanovil Lessyho náměstka pro trestní řízení Martina Červíčka.
Způsob, jakým byl Lessy zbaven funkce, se podobá případům, kdy byli klíčoví muži některých kauz zastrašováni nebo kompromitováni, řekl politolog Zdeněk Zbořil. Připomněl případ úředníka ministerstva obrany Jaroslava Štefce, u kterého policie našla v autě pistoli, a kauzu svědka v případu nákupu dopravních letadel CASA Pavla Daňhela, který byl obviněn z pohlavního zneužití.
Lessyho dnešní odvolání označil politolog za událost mimořádného významu. "Tak jak nesouhlasím s mnoha názory pana prezidenta, tak bych to podepsal, to jeho poslední vyjádření, téměř vlastní krví," řekl Zbořil. Kubiceho krok podle něj může vyvolat na politické scéně destabilizaci, jejíž důsledky není možné nyní dohlédnout.
Bývalý policejní prezident, kterému v případě odsouzení hrozí až tříleté vězení, se hodlá proti obvinění bránit. Pravděpodobně podá stížnost proti zahájení trestního stíhání a rozklad proti propuštění od policie.
Stíhán je Lessy proto, že v deníku Právo mluvil o šéfovi zlínské krajské policejní správy Bedřichu Koutném a jeho náměstkovi Vaňkovi v souvislosti s kauzou takzvaného Toflova gangu. Uvedl prý, že jeden z obviněných údajných členů brněnského policejního gangu Rudolf Setvák zametal v minulosti jako pracovník inspekce oznámení na tehdejšího náměstka ředitele brněnské policie Vaňka.