Sněmovna
Okamura přečkal pokus o odvolání z funkce. Hlasování se odkládá
07.03.2018 15:44 Aktualizováno 07.03. 17:14
Předseda SPD Tomio Okamura přečkal pokus o odvolání z funkce místopředsedy Sněmovny. Poslanci o něm hlasovat nebudou. Dolní komora program mimořádné schůze svolané na dnešek k tomuto bodu kvůli Okamurovým výrokům o koncentračním táboru v Letech u Písku ve dvojím hlasování neschválila. Schůze se tak neuskutečnila a jednání Sněmovny pro dnešek skončilo.
Pro schválení programu hlasovalo nejprve 77 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 49. Hlasování zpochybnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. V dalším hlasování se vyslovilo pro konání schůze 78 ze 177 poslanců, proti jich bylo 41. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek za svolavatele řekl, že zásadní zodpovědnost ležela na hnutí ANO.
Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek za svolavatele řekl, že zásadní zodpovědnost ležela na hnutí ANO. Proti schůzi bylo všech 22 poslanců SPD, nepodpořili ji ani komunisté.
Hlasování předcházela zhruba hodinová diskuse. Podle Okamurových odpůrců předseda SPD zlehčil utrpení lidí při romském holokaustu a neměl by reprezentovat Česko ve vysoké ústavní funkci. Naopak místopředseda SPD Radim Fiala odmítl, že by jeho hnutí bylo popíračem holokaustu.
Poslanci měli poté pokračovat v programu řádné schůze a měli se zabývat návrhy zákonů. Nejprve si však vyžádal přestávku na poradu klub TOP 09, poté o ni požádal klub STAN a k němu se přidal i klub KDU-ČSL, který chtěl přestávku až do 19:00, kdy zpravidla jednání sněmovny končí. Místopředseda Okamura, který jednání řídil, ho proto přerušil. Poslanci se sejdou ve čtvrtek na inauguraci prezidenta a pak v pátek na další mimořádné schůzi. Tato schůze má mít na programu personální změny, které uskutečnila úřadující vláda bez důvěry. Nynější řádná schůze bude pokračovat od úterý 20. března.
Kalousek ukazoval video
Okamura zlehčil svými výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku utrpení lidí při romském holocaustu, zdůvodnil předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek svolání středeční schůze k Okamurovu odvolání z pozice místopředsedy sněmovny. Podle šéfa frakce ČSSD Jana Chvojky byla Okamurova slova naprosto nepřijatelná a předseda SPD nemůže zastávat vrcholnou funkci.
Bartošek připomněl i výroky dalších politiků SPD, například Miloslava Roznera o "neexistujícím pseudokoncentráku". "Hnutí SPD postavilo svou politickou kariéru na populismu a na ubohém zastrašování lidí," prohlásil předseda lidoveckého klubu. Je podle něho nutné zodpovědět otázku, zda má politik z SPD reprezentovat Česko ve vysoké ústavní funkci.
Chvojka uvedl, že genocidu za protektorátu přežila asi jen desetina romského obyvatelstva. Sociální demokraté čekají, že Okamura výroky vysvětlí a omluví se za ně na sněmovním plénu, nejen na jednání frakce poslanců ANO, kde vystoupil minulý týden. Celý klub ČSSD se shoduje na tom, že Okamura nemůže zastávat vrcholnou funkci, dodal Chvojka.
Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek přehrál u mikrofonu záznam z Okamurova facebookového profilu, v němž Okamura mluví o nárůstu romské populace a následně ho označuje za jedno ze dvou největších bezpečnostních rizik. Za druhé riziko Okamura označuje na nahrávce "nepřizpůsobivé imigranty". "Šíříte nenávist a nesnášenlivost," prohlásil Kalousek. Okamura by měl podle něho odstoupit sám. Šéf klubu STAN Petr Gazdík připomněl, že SPD volá po odvolatelnosti politiků. Vyzval proto poslance hnutí k tomu, aby tajné hlasování o Okamurovi připustili.
Naopak místopředseda SPD Radim Fiala odmítl, že by jeho hnutí bylo popíračem holocaustu. Obvinil politiky z KDU-ČSL i jiných stran, že ve spolupráci s médii rozehráli politickou hru, jejímž cílem je nalepit na SPD označení fašistické hnutí. Podle Fialy to není nic nového, protože každý, kdo nehraje podle Bruselu, je fašista a extremista. "Jste jako buben, děláte hluk a uvnitř už není nic," vzkázal lidovcům Fiala. Obvinil je, že kolaborují, škodí a popírají hodnoty, o nichž tvrdí, že je hájí.
Místopředseda sněmovny za Piráty Vojtěch Pikal řekl, že obdržel petici za Okamurovo odvolání zhruba s 600 podpisy.
Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Ohradil se proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.