Ondřej Liška potvrdil svoji převahu ve Straně zelených a na sjezdu v Brně obhájil post předsedy. Jeho vítězství bylo drtivé: dostal hlasy od 170 delegátů. Do vedení, na post prvního místopředsedy, se navíc odpoledne dostal jeho člověk: bývalý unionistický poslanec František Pelc.
Další novou tváří je druhá místopředsedkyně Martina Pokorná a třetím místopředsedou se stal náměstek brněnského primátora Martin Ander. Funkci obhájil v souboji s pražským radním Petrem Štěpánkem.
Liškův protikandidát Martin Stropnický přesvědčil 60 delegátů, Jan Linhart získal 6 hlasů. "Děkuji za silný mandát, který jste udělili ne mně osobně, nýbrž programu, který jsem tu představil," prohlásil předseda strany těsně po svém zvolení.
Drtivé vítězství Ondřeje Lišky naznačuje, že se zelení po vleklých hádkách stmelili a před volbami se budou snažit táhnout za jeden provaz. Potvrzují to ostatně i další zvolené tváře do vedení partaje: jak první místopředseda František Pelc, tak Martina Pokorná na místě druhé místopředsedkyně patří mezi spojence nově zvoleného předsedy.
Liška v děkovací řeči naznačil, že je připraven se obejmout s lidmi, kteří s ním nesouhlasí. "Těm, kteří volili mé protikandidáty nebo hodili prázdný volební lístek, nabízím pravou i levou ruku ke spolupráci," řekl nový předseda. Prázdných lístků bylo 16, pro jiné kandidáty - Stropnického a Linharta - hlasovalo 66 lidí.
ČSSD si už prý brousí zuby
Liška upozornil i na to, že je pro stranu důležité držet při sobě i proto, že na jakoukoliv chybu čekají političtí konkurenti.
Dokonce prý už vymýšlejí plán, jak zeleným jejich nabytou jednotu naušit. "Už včera večer zasedal krizový štáb ČSSD, kde vymýšleli, jak narušit mediální obraz jednoty Strany zelených. To není výmysl, ale ověřená informace. Nenechme si to nikým a ničím zkazit," vyzval své kolegy v sále.
Přátelsky vystoupil po své porážce Matěj Stropnický, který i ve svém kandidátském projevu působil zklidněným dojmem. "Blahopřeju Ondřeji Liškovi a držím mu palce v jeho reformním úsilí," usmíval se Stropnický. Neodpustil si jen drobnou poznámku - svým šedesáti volitelům poděkoval "za odvahu". Stropnický věnoval Liškovi knihu o školství: publikace ho má přesvědčit, aby nepodporoval stávající návrh reformy vysokých škol.
Ondřej Liška přesvědčil zelené mimo jiné svým projevem, který ocenili i delegáti, co ho v oblibě příliš nemají. "Po třech letech v parlamentu musíme konstatovat, že jsme udělali chyby, ale pozitiva našeho působení je převážila. Jsme první stranou, která se dostala do parlamentu a zároveň odmítla podílet se na kartelu moci a peněz," připomněl svým volitelům.
PROJEV ONDŘEJE LIŠKY NAJDETE ZDE
A zdůraznil, že by zelení pod jeho vedením nikdy nemohli spolupracovat s KSČM: "Nesmíme slevit ze stanoviska, že ideologie komunistické strany je v rozporu s demokratickým vládnutím, ať už se jedná o jejich účasti ve vládě či i jen kontrolní mocí nad ní," řekl Liška ve svém kandidátském projevu.
Sedmačtyřicetiletý František Pelc se dlouhodobě věnuje krajinné ekologii, obnově horských lesů, ochraně biodiverzity a otázkám chráněných území ve vztahu k regionálnímu rozvoji. Roky vedl Správu CHKO Jizerské hory, poté Správu chráněných krajinných oblastí ČR. Byl členem ODA, US-DEU a v roce 2008 vstoupil do Strany zelených. V září 2007 byl jmenován náměstkem ministra životního prostředí (sekce ochrany přírody a krajiny).
Foto: Jan Schejbal
Ondřej Liška |
14. července 1977 - narodil se v Brně. Vystudoval Biskupské gymnázium v Brně a politologii a religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně. 2000 - 2001 - pracoval v Nadaci Fórum 2000. 2002 - vstoupil do Strany zelených a vyprofiloval se jako její zahraničně-politický expert. 6. dubna 2003 - 2004 - místopředseda Strany zelených (odstoupil kvůli sporům s tehdejším vedením strany). 2003 - 2004 - předseda Česko-rakouského fóra pro dialog. 2003 - 2005 - člen zastupitelstva v městské části Brno-střed (výbor pro kulturu a školství). 2005 - spoluzaložil občanské sdružení Brno věc veřejná. 2004-2006 - poradce skupiny Zelených v Evropském parlamentu pro regionální rozvoj a evropské strukturální fondy. Od 3. června 2006 - člen Poslanecké sněmovny. 12. září 2006 - prosinec 2007 - předseda výboru pro evropské záležitosti. 9. ledna 2007 - prosinec 2007 - místopředseda poslaneckého klubu Strany zelených. 18. února 2007 - 6. září 2008 - místopředseda Strany zelených pro zahraniční politiku. 4. prosince 2007 - 8. května 2009 - ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR. 6. září 2008 - 5. prosince 2009 - první místopředseda Strany zelených (od 8. června 2009 po dostoupení předsedy Martina Bursíka stranu vedl).
- je ženatý, má dvě děti. Jeho žena pochází z italské části Jižního Tyrolska. - autor odborných textů a knihy "Církev v podzemí" (2000), která zmapovala skryté aktivity katolické církve v českých zemích v době komunismu. - občas vystupuje se skupinou Lesní zvěř, která hraje směs jazzu, hip hopu a drum'n'bassu. - hovoří plynně německy a anglicky, umí francouzsky, rusky, polsky a italsky, učí se arabštinu a hebrejštinu. - má rád hory, např. dělal průvodce v Alpách. |