Opozice chce v úterý od premiéra v demisi Andreje Babiše slyšet vysvětlení jeho návrhu zprostit ředitele GIBS Michala Murína služby. Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský ale vyjádřil pochybnosti o tom, že bude program odpolední mimořádné schůze sněmovny schválen. KSČM už oznámila, že program schůze nepodpoří, SPD zatím není rozhodnutá.
"Je pro nás nepřijatelné, aby trestně stíhaný premiér a vláda bez důvěry činili zásadní personální kroky ve vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jsme proti tomu, aby vláda bez důvěry takto ovlivňovala činnost policie," řekl novinářům šéf poslaneckého klub KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle něj musí Babiš poslancům vysvětlit, proč zahájil s Murínem kázeňské řízení. Pokud to bude nutné, měla by se podle něj mimořádná schůze konat bez přístupu veřejnosti.
Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka se vládní hnutí ANO chová jako na dobytém území a snaží se o nepřátelské převzetí České republiky. "Je třeba to odmítnout. Tak se možná může postupovat v banánové republice, ale ne v členské zemi Evropské unie," řekl.
"Pokud má každý občan věřit, že žijeme v právním státě, nemůže trestně stíhaná osoba rozhodovat v personálních otázkách orgánů činných v trestním řízení. Pravidla musí být pro všechny občany stejná, premiér není nad zákonem," řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka poznamenal, že Babiš musí vysvětlit, proč podle něj Murín představuje bezpečnostní riziko. Postup premiéra v demisi ohledně osudu šéfa GIBS považuje sociální demokracie za velmi netransparentní. Chvojka poznamenal, že GIBS je již měsíc pod velmi velkým tlakem, aniž by byly oficiálně známé důvody postupu Babiše. Situace podle Chvojky GIBS paralyzuje a ohrožuje fungování České republiky jako celku. Dodal, že veřejnost může mít důvodné podezření, že jde o politicky motivovaný pokus o ovlivnění justice a případně vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je Babiš obviněn z podvodu.
Vysvětlení budou chtít od Babiše slyšet i Piráti, protože premiér podle nich odpověděl na jejich interpelaci ohledně GIBS pouze obecnými frázemi.
Farský ale vyjádřil pochybnosti o tom, že se podaří program mimořádné schůze schválit a tím i přijmout ve věci nějaké usnesení Sněmovny. "Vždycky se najde většina, v poslední době to byla většina ANO, SPD a komunistů, kteří zvedli ochranný štít před sebou a proti demokracii," řekl.
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik uvedl, že komunističtí poslanci program schůze nepodpoří. "Podle našeho soudu jde o politikaření, jde o politický výstup, který má prospět našim politickým protivníkům," řekl. Podle něj se záležitostí nemá zabývat plénum Sněmovny, ale komise pro kontrolu GIBS, která ale po odstoupení Zdeňka Ondráčka (KSČM) z funkce předsedy nemůže zasedat. "Dokud nebude ustaven příslušný orgán Poslanecké sněmovny, tak svolávání takových schůzí je pro nás zbytečné," řekl.
Piráti chtějí v úterý navrhnout usnesení Sněmovny, které by svolalo jednání komise i bez zvoleného předsedy. "To, že komise nemůže zasednout pět měsíců po volbách, je skandální," řekl pirátský člen komise Mikuláš Ferjenčík.