Prezidentská kandidátka a předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková podala na ministerstvo vnitra návrh na opravu způsobu počítání podpisů pod peticí. Vnitro vyzvala, aby podle ní "zjevné chyby" opravilo. Nechce se prý zatím obracet na soud. Ministerstvo podle své mluvčí Denisy Čermákové hlasy přepočítávat zpětně nemůže.
Ministerstvo vnitra do přímé volby prezidenta nepustilo kromě Bobošíkové ani ekonoma Vladimíra Dlouhého a podnikatele a senátora Tomia Okamuru. Podle úřadu tito tři kandidáti sice předali petici s více než 50 tisíci podpisy, ale měli v ní příliš mnoho chybných údajů. Vyřazení uchazeči o Hrad se mohou odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Někteří právníci přitom tvrdí, že vnitro zvolilo při odebírání neplatných hlasů chybný výpočet. Dlouhý už dal najevo, že se na NSS obrátí, Bobošíková se rozhodla jít nejprve cestou návrhu ministerstvu vnitra, což podle ní umožňuje zákon. Okamura svůj postup oznámí odpoledne.
Suverenita vyzvala ministerstvo, aby podpisy pod peticí požadující kandidaturu Bobošíkové přepočítalo podle jiného vzorce, než jaký k původnímu přepočtu použilo. Dlouhý již minulý týden uvedl, že vnitro použilo nesprávný výpočet neplatných hlasů, protože od celkového počtu hlasů pod peticemi vyřadilo součet procentuálních podílů neplatných hlasů v jednotlivých vzorcích. Mělo prý tyto podíly zprůměrovat.
"Ministerstvo vnitra nemůže nyní zpětně přepočítávat hlasy či měnit metodiku jejich přepočítávání," řekla Čermáková. Zákon podle ní nijak neupravuje výzvy, které požadují po úřadu úpravu nebo přezkoumání jeho rozhodnutí. Podle vnitra se mohou nespokojení kandidáti obrátit na Nejvyšší správní soud, mohou tak učinit do středy odpoledne.
Podle Bobošíkové je podání návrhu na opravu "právní krok, který zatím není žalobou, ale umožňuje rychlou nápravu této situace". Případná žaloba by podle ní mohla oddálit konání voleb. "Považujeme ji až za poslední řešení, které bychom si nepřáli," uvedla. "Vláda svým přístupem znevažuje prezidentskou volbu," míní Bobošíková.
"Opravu zřejmých písařských nesprávností nebo zjevných chyb v počítání v rozhodnutí o registraci nebo o odmítnutí kandidátní listiny provede ministerstvo vnitra na požádání zmocněnce navrhujících poslanců, zmocněnce navrhujících senátorů nebo zmocněnce navrhujícího občana, a pokud ten nemá zmocněnce, pak přímo navrhujícího občana nebo kandidáta uvedeného na kandidátní listině nebo z moci úřední," uvádí text zákona o prezidentské volbě. Vnitro se k žádosti Bobošíkové zatím nevyjádřilo.
"Pokud ministerstvo vnitra nebude reagovat, tak budeme samozřejmě pokračovat v našich právních krocích," uvedla Bobošíková. Suverenita tedy bude případně zvažovat i to, že se obrátí na NSS. "Očekáváme, že vnitro bude jednat neprodleně, tedy hned," dodala Bobošíková.
Prezidentská kandidátka má i nadále podporu své strany Suverenita, která chce, aby stát jednoznačně prokázal, že Bobošíková nezískala potřebných 50 tisíc podpisů. Předsedkyně Suverenity minulý týden rovněž kritizovala znění legislativy pro přímou volbu prezidenta, podle ní je chaotická a má chyby. Dodala, že navíc zvýhodňuje kandidáty podpořené zákonodárci. Vadí jí, že prý podpis senátora nebo poslance má vyšší váhu než podpisy občanů.