Předseda opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek znovu tlačí na vládu. Pokud se ODS v Senátu pokusí bez konzultace s ČSSD změnit zákon o zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, vyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Už včera ČSSD prohlásila, že trvá i na ochodu ministra vnitra Ivana Langera z vlády. Také kvůli jeho výrokům na adresu Paroubka.
Paroubek tvrdí že na to, aby ČSSD dokázala svrhnout koaliční vládu Mirka Topolánka, má dost hlasů. "Já jsem přesvědčen, že hlasy pro nedůvěru máme," prohlásil předseda ČSSD. Ovšem to, kdo z přeběhlíků či koaličních poslanců se rozhodl slíbit levici podporu při pokusu svrhnout kabinet, neřekl.
Kdo pomůže Paroubkovi?
Například českolipský poslanec Raninec říká, že jeho důvěru už kabinet dlouho nemá a vadí mu - stejně jako ČSSD - ministr vnitra. "Je pro mě nepřijatelné, že ve vládě sedí Ivan Langer, který lobbuje za kontroverzní podnikatele a premiér ho ještě hájí," říká Raninec. Přesto však tvrdí, že nebude pomáhat nástupu levice k moci. "To je klíčové," dodal. Důležité prý pro něj bude i to, jak se k politické situaci vyjádří prezident republiky Václav Klaus.
Podobně mluví i Jan Schwippel, který rovněž před časem vystoupil z poslaneckého klubu ODS. "Podmínky Jiřího Paroubka jsou nesmyslnné. Snad koaliční politici pochopí, že lepší je domluvit se s vlastními lidmi, kteří si nepřejí nic jiného, než plnění volebního programu," reagoval.
To zelená rebelka Věra Jakubková nechává rozhodnutí o tom, jak se zachová při případném hlasování o nedůvěře koaliční vládě, na poslední chvíli. "Budu se rozhodovat až podle aktuální situace a sama," řekla. Nikdo z ČSSD ji prý zatím neoslovil.
ČSSD navíc chce, aby z vlády odešel ministr vnitra Ivan Langer. Podle opozice Langer nezvládá svoji práci a ovlivňuje kauzy. Ministr proti sobě poštval lídry ČSSD, když se po neschválení plánu zahraničních vojenských misí na příští rok ostře pustil do Paroubka. "Koaliční strany vstoupily do politického suterénu," řekl dnes předseda sociální demokracie.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD chce omluvu a Langerovu hlavu
Julínek hledá kompromis
Senát by mohl o návrhu KSČM na úplné zrušení poplatků hlasovat už na schůzi na začátku ledna. Vláda předpokládá, že dolní komora sněmovně poplatkovou novelu vrátí a doporučí takové úpravy, které by poplatky v nějaké formě ponechaly. Koalice pak bude potřebovat 101 hlas na to, aby změny navržené Senátem přijala a tím poplatky zachránila.
Vláda nyní ovšem většinu ve sněmovně nemá. Z dvou set zákonodárců jich je v poslaneckých klubech devadesát šest: zelené Olga Zubová a Věra Jakubková a občanští demokraté Juraj Raninec s Janem Schwippelem své poslanecké frakce opustili.
Na projednávání v Senátu se už připravuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Jeho úřad připravuje kompromisní návrh: poplatky by podle něj neplatily děti do šesti nebo do 15 let. Ochranný pětitisícový limit by se u této kategorie a u důchodců nad 65 let snížil na tři tisíce. Penzistům by se navíc do tohoto limitu započítávaly poplatky, které tam dnes nepatří. A nakonec místo třiceti korun za položku na receptu by se v lékárně platilo jen za léky bez doplatku.
ČTĚTE TAKÉ: Nové poplatky: limit tři tisíce pro děti i pro důchodce
Foto: archiv Týdne, Karel Šanda