Politické strany šetří. V letošní předvolební kampani nebudou rozhazovat tak, jak měly v plánu loni na podzim. Právě zrušení předčasných voleb znamenalo citelný zásah do stranických pokladen. Zbytečně totiž vydaly desítky milionů korun, nejvíc tratily dvě největší strany - ČSSD a ODS.
Strany nemění jen rozpočty na kampaň, ale zasáhnou i do její programové náplně. Třeba ODS podle slov místopředsedy strany Ivana Langera utopí v lákání voličů asi 150 milionů korun. "Kampaň bude o něco skromnější než v minulém roce," vypočítal Langer. Zároveň připustil, že částečně se změní i obsah kampaně. "Nepočítáme s nějakou dlouhodobou několikaměsíční kampaní, protože na to koneckonců nemáme ani peníze," dodal Langer. Občanští demokraté si na kampaň loni vzali úvěr 150 milionů, celkem plánovali dát na volby téměř 230 milionů korun.
Největší rival občanských demokratů ČSSD plánuje utratit za kampaň asi 160 milionů. Do té loňské přitom chtěl Paroubek a spol. investovat zhruba 200 milionů. Na rozdíl od ODS se v Lidovém domě obešli se bez půjčky. Výdaje obou největších stran na kampaň, která se odehraje na jaře, tak letos budou nižší.
První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že jeho strana počítá na letošní volební kampaň zhruba s 30 miliony korun. Stejnou sumu se chystala nově vzniklá strana do kampaně vložit i loni. Celou částku by měli TOP 09 dodat sponzoři. Podzimní lákání voličů přišlo TOP 09 na 20 milionů.
K TÉMATU: Strana Miloše Zemana dá na kampaň až 30 milionů
Lidovci vyhlásí sbírku na předvolební kampaň
Podle Kalouska bude TOP 09 sázet na netradiční formy kampaně, která by měla oslovit přemýšlivé voliče. "Ti spíš dají na osobní kontakt a na vlastní přemýšlení, než na velké plakátovací plochy," míní.
Komunisté loni našli plánovaných 34 milionů ve stranické pokladně, se stejným rozpočtem počítají i na letošní volby. Před zrušením podzimního termínu proinvestovali zhruba polovinu plánované částky, ztrátu vyčíslili na sedm milionů. Část již pořízených propagačních materiálů použijí i pro jarní termín voleb.
Lidovci odhadují, že je letošní kampaň bude stát kolem deseti milionů korun. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v pátek novinářům řekl, že tuto částku možná mírně překročí. Na kampaň si strana půjčí a zahájí ji v dubnu. Lidovci si půjčili už na loňskou kampaň, vzali si úvěr 25 milionů a celkem plánovali utratit asi o pět milionů víc.
Zelení počítali loni s náklady kolem pěti milionů korun. Jejich ztráta byla menší než u ostatních stran, protože nevyužili billboardy. "I letos bude billboardů minimum, možná žádné. Kampaň bude stát do deseti milionů," řekl šéf zelených Ondřej Liška. Republiková rada podle něj už schválila závazky ve výši pěti milionů korun. Na jedné z příštích republikových rad zelených chce Liška navrhnout navýšení o několik milionů korun.
Část loňských předvolebních materiálů strany sice uschovaly na letošek, ušetřily tak ovšem jen zlomek ze ztracených peněz. U některých firem pochodily s žádostí, aby část na říjen nasmlouvaných a zaplacených služeb byla odsunuta na pozdější termín.
V kalkulaci musejí straničtí manažeři počítat ještě s výdaji na podzimní senátní a komunální volby. Vítězové sněmovních voleb ale už na podzim budou moct využít státní příspěvky za jarní hlasy.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD křtila volební vlak vodou. A rozdávala chleba
Ilustrační foto: Robert Sedmík, Jan Schejbal, Tomáš Nosil