Pavel Bém zůstává lídrem pražské ODS
10.11.2009 18:24 Aktualizováno 10.11. 21:48
Pavel Bém zůstává předsedou pražské ODS. Podpořilo ho 64 delegátů. Porazil svého náměstka Rudolfa Blažka, který získal 55 hlasů. Prvním místopředsedou byl zvolen náměstek primátora Pavel Klega. Jedním z řadových místopředsedů se stal i kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík.
"Toto vítězství musí být předznamenáním vítězství v supervolebním roce 2010. Je to obrovský závazek a zodpovědnost. Budeme obhajovat volební výsledky z roku 2006," řekl po zvolení Bém.
Naznačil, že pokud bude na jaře zvolen poslancem, opustí křeslo pražského primátora. "Oba posty nelze dlouhodobě současně zastávat," prohlásil Pavel Bém.
Blažek, který byl doposud prvním místopředsedou pražské organizace, po volbě předsedy oznámil, že se nebude ucházet o funkci prvního ani řadového místopředsedy. "Sice jsem získal podporu většiny oblastí v Praze, osmi z 15, ale bohužel jsem nepřesvědčil delegáty v sále, takže nezbývá mi nic než to respektovat," vysvětlil.
Před volbou byl považován za mírného favorita, nominovalo ho totiž osm oblastních sněmů, Béma pouze pět.
Do vedení zamířil i Jančík
Došlo i na volbu řádných místopředsedů. Jedním z nich se stal i kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík, který dostal sto hlasů, nejvíce ze všech kandidátů.
Dalšími místopředsedy byli zvoleni starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, pražský radní a poslanec Jiří Janeček a starostka Újezdu nad Lesy Andrea Vlásenková.
Z vedení pražské ODS odešli Blažek a první místopředseda občanských demokratů, starosta Prahy 13 David Vodrážka.
"Asi jsem fešák"
Podle spekulací některých médií se Bémovi podařilo obhájit funkci díky spolupráci s Jančíkem. Politik je kontroverzní osobou, kterou jeho bývalí kolegové obviňují z klientelismu a nekalých praktik. Nejznámější je kauza, kdy převedl z běžného účtu městské části do advokátní úschovy 233 milionů korun na nákup lukrativních pozemků Českých drah. Podle policie přitom věděl, že dráhy pozemky prodat nechtějí. Okresní státní zastupitelství poté usnesení o stíhání zrušilo jako nedůvodné a nezákonné a uložilo policii, aby o věci znovu jednala a rozhodla.
"Asi jsem fešák," laškoval Jančík, když měl zhodnotit, proč získal nejvyšší podporu. "Za ta léta, co jsem v ODS, mě spousta delegátů zná, znají moji práci, byť ne vždy byla hodnocena kladně. Většina delegátů zná, jaká je proměna Prahy 5, jaká byla situace v ODS Praha 5 a jaká je dnes. Praha 5 je konsolidovaná oblast, která patří ke kvalitním v Praze," dodal Jančík.
Pražská ODS je podle stranického zdroje nyní rozdělena na dva tábory, jeden podporuje Béma, druhý je proti primátorovi. K druhému patří údajně i oblast Prahy 10, která ovšem podpořila Béma. Prý za slib, že Bém se potom, co bude zvolen do sněmovny, vzdá funkce primátora. Jančíka volili do vedení pražské ODS oba tábory. Bémovi odpůrci mu údajně dali hlasy, vzhledem ke starostově pověsti, jako pomstu. Vítězem sněmu se stal Jančík, zaznělo po volbě v kuloárech.
Blažek o Praze, Bém o celostátní politice
Podle informací agentury ČTK mluvil Blažek v kandidátském projevu převážně o pražských problémech. Oproti tomu Bém se věnoval celostátní politice a ekonomice.
PSALI JSME: Pražská ODS volí předsedu. Proti Bémovi stojí Blažek
ODS se na webu hádá kvůli výměně vedení
Mandát pražského vedení ODS bude dvouletý. Naposledy se vedení strany volilo v listopadu 2007. Bém tehdy po opakované volbě nahradil ve funkci předsedy poslance Jana Bürgermeistera. Bém dostal napoprvé jen 65 ze 120 hlasů. Sněm pak uvedl, že pro technické nedostatky bude nová volba. Napodruhé získal 82 hlasů.
Vizitka Pavla Béma |
Datum a místo narození: 18. července 1963, Praha Vzdělání: vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze a postgraduálně získal na téže fakultě diplom pro psychiatrii a posléze i pro léčení a prevenci drogově závislých; v letech 1991 až 1992 absolvoval stáže na univerzitách v USA. Současné funkce: primátor hlavního města Prahy (od 28. listopadu 2002) a předseda pražské ODS (od 19. listopadu 2007, dnes byl do funkce znovu zvolen). Předchozí činnost: působil v léčebně v Kosmonosích (1987) a na Psychiatrické klinice Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze (1988-1990); v letech 1990 až 1992 byl ředitelem Centra pro drogově závislé ve fakultní nemocnici a v letech 1993 až 1994 šéfem pražského K-centra, zaměřeného na pomoc toxikomanům; byl generálním sekretářem meziresortní protidrogové komise vlády (1993-1995), poradcem ministra vnitra pro drogovou problematiku (1996-1997) a v období 1997 až 1998 byl opět členem vládní protidrogové komise; jako odborník na narkotika působil v řadě organizací, které se drogovou tematikou zabývají. Politické aktivity: od roku 1998 je členem ODS, v letech 1998 až 2002 byl starostou Prahy 6; v prosinci 2004 byl zvolen místopředsedou a v listopadu 2006 prvním místopředsedou ODS; loni v prosinci neúspěšně kandidoval proti Mirku Topolánkovi na funkci předsedy strany, poté neobhajoval ani svou místopředsednickou funkci. Rodina: je ženatý, má dva syny |
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.