Občanská demokratická strana oslavila minulou středu čtvrtstoletí existence. TÝDEN připomíná milníky v dějinách ODS, které jsou svým způsobem i obrazem celé polistopadové politiky České republiky. Osobitě je komentuje exministr financí Vlastimil Tlustý, který byl po většinu let přímo u toho.
Vlastimil Tlustý byl jedním ze zakládajících členů ODS. Osobně se zúčastnil i zakládajícího kongresu strany 25. dubna 1991 v Olomouci, na kterém se definitivně rozpadlo Občanské fórum. Když po prohraných volbách v roce 2002 v čele strany končil "otec zakladatel" Václav Klaus, Tlustého jmenoval na prvním místě coby svého nejvhodnějšího nástupce. Kromě jiného o něm říkal, že má to pravé "ódéesovské myšlenkové schéma".
Vlastimil Tlustý ale na předsedu nekandidoval a do vedení strany se na kongresech nikdy neprobojoval ani později. Kromě jiného proto, že jeho velkým handicapem bylo předlistopadové členství v KSČ. Přesto byl v ODS respektován. Byl jejím hlavním ekonomickým expertem, autorem myšlenky rovné daně a tzv. Tlustého daňového kolečka. I jeho vnitrostraničtí oponenti někdejšímu dlouholetému předsedovi poslanců ODS vždy přiznávali neobyčejnou schopnost analytického myšlení a skvělé rétorické schopnosti.
S Klausovým nástupcem Mirkem Topolánkem si ale Tlustý nesedl. Když šéf ODS po vítězných volbách v roce 2006 "Tlustého reformy" označil za nereálné, odpískal je a na post ministra financí své koaliční vlády si vybral lidovce Miroslava Kalouska, stali se z Topolánka a Tlustého nepřátelé na život a na smrt. Ostouzený ekonomický expert byl několik let "jen" vnitrostranickým rebelem, ale v roce 2009 i kvůli jeho hlasu Topolánkova vláda padla uprostřed českého předsednictví Evropské unii.
Tlustý v ODS skončil. Několikrát se pak pokoušel o politický comeback v jiných barvách, ale neúspěšně. Dnes se podle svých slov živí ekonomickým poradenstvím. Jak ale zdůrazňuje, "nemá to nic společného s politikou a s veřejnými penězi".
Co je podle vás vlastně ono "ódéesovské myšlenkové schéma"?
Myslím, že to je jiný název pro základní principy ódéesovské pravicové politiky, také se tomu říkalo poděbradské artikuly. Tedy dávání přednosti jednotlivci před státem, nízké daně, rozumné rozpočty, tyto základní principy.
1991: Na těchto principech ODS na kongresu v Olomouci 25. dubna 1991 vznikla. Občanské fórum se rozpadlo na středolevé Občanské hnutí a na ODS, jejímž předsedou byl zvolen Václav Klaus.
Bylo to nutné oddělení duhové názorové struktury v Občanském fóru, v němž byly všechny možné politické názorové směry. V OF se totiž s klidným svědomím setkávali lidé od stalinistů - kteří kritizovali komunisty, protože byli málo komunističtí - až po výrazně pravicově zaměřené osoby. Takže to byl logický krok a bylo správné, že se tak stalo.
1992: ODS - a zejména Václav Klaus - hrála klíčovou roli při rozdělení Československa. Premiér Klaus zároveň podal přihlášku do NATO a do Evropské unie, které nemůže přijít na jméno.
Všechno to byly kroky, které byly součástí orientace postrevolučního Československa. Vše směřovalo od Východu na Západ. Rozpad Československa byl důsledkem toho, že na Slovensku - ač mnoho desítek let těžilo z finanční podpory českých zemí - nebyli s federací spokojeni. Dodnes si pamatuji, jak jsme na cestách po celé zemi vysvětlovali: Je to neuvěřitelné, chudší příjemci peněz chtějí odejít od bohatších donátorů. Celý svět chápal, že České republice nezbylo nic jiného než Slováky nechat odejít.
* Jak se projevily odlišné představy o směřování České republiky?
* Co považuje Vlastimil Tlustý za skutečný dobový problém?
* Co bylo záminkou pro tzv. sarajevský atentát?
* Čí nástup považuje expolitik Vlastimil Tlustý za konec ODS?
Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 25. dubna 2016.