Spalujete cvičky? ČSSD a KSČM navrhují kontrolu doma
05.01.2010 06:30 Původní zpráva
Ukažte, čím topíte. A povinně. Nový zákon, který poslancům navrhli krajští politici z Ostravy, žádá pro obecní úředníky neobvyklou pravomoc. Mohli by přijít až k vám do domu zkontrolovat, čím a jak topíte. Zatím může stát dohlížet jen firmy a podnikatele. Moravskoslezský kraj, kde vládne koalice sociálních demokratů a komunistů, to zdůvodňuje ochranou zdraví. Ovzduší na severu Moravy je nejhorší v zemi.
Úředníci by sice podle ostravského návrhu museli kontrolu dopředu ohlásit, ale mohli by zkoumat nejen zásoby paliva, ale i právě spálený popel. A pokud by v něm našli například hřebík, hrozila by pokuta. "Prvním důkazem, že nebylo spalováno palivo schválené výrobcem spalovacího zařízení, bude přítomnost hřebíků, šroubů, zbytků plastů, lepenek a podobně," plánuje se v zákoně.
ČTĚTE TAKÉ: Pláteník Palas ve vašich kamnech
Lidem by navíc přibyla povinnost každé dva roky nechat si zkontrolovat dým, který jim vychází z komína. Jestli v něm není příliš škodlivých látek, by změřili za poplatek kominíci. Lidé by pak na úřad donesli výsledek. Pokud nevyhoví, přijdou jejich styl topení prověřit státní inspektoři.
Prolomit soukromí kvůli dýmu
Radikální návrh ale čekají v parlamentu potíže. Podobný zákon totiž poslalo do sněmovny ministerstvo životního prostředí před necelými pěti lety. Tehdy chtěl stát zasáhnout jen v opravdu krizových smogových situacích a udělat namátkové kontroly. Senátoři ovšem zákon odmítli. Právě kvůli tomu, že by úřady mohly narušit soukromí lidí.
Kraj ale míní, že ústavu ničím neporušuje. "Článek 12 Listiny základních práv a svobod stanoví, že obydlí je nedotknutelné, avšak zásahy do nedotknutelnosti obydlí mohou být zákonem dovoleny, je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob, pro ochranu práv a svobod druhých anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku. Vstup do obydlí za účelem ochrany ovzduší je považován za nezbytný jak z důvodu ochrany zdraví osob, tak z důvodu ochrany práv druhých, neboť každý má dle čl. 35 Listiny právo na příznivé životní prostředí," nabízí v zákoně vysvětlení.
"Počítáme s tím, že kolem našeho zákona se strhne větší diskuze, ale situace je neudržitelná," řekl pro on-line deník TÝDEN náměstek hejtmana Miroslav Novák (ČSSD), který měl sepsání zákona na starosti. "Stále řešíme ochranu soukromí, ale svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda ostatních. Ve světě existují podobné zákony také," dodal.
Předseda ústavněprávního výboru Marek Benda (ODS) s tím ale nesouhlasí. "To je nemyslitelné. Aby někdo šel do soukromí takto kontrolovat. V žádném případě bych takovou normu nepodpořil," řekl Benda.
Samokontrolu zaplatíme
Ministerstvo životního prostředí má alternativní návrh. Už na jaře by do vlády měla jít novela, která řeší stejný problém, ale jinak. "Krajský záměr je bohulibý, ale myslím, že neprojde. My máme pro lidi příjemnější variantu. Navrhujeme, aby si každý musel nechal zkontrolovat kotel, jeho účinnost a spalování a první prověrku zaplatí stát. Plošně se to zatím nedělá a navíc získáme tím i přehled o tom, jaká je situace," řekl pro on-line deník TÝDEN šéf poradců ministra Daniel Vondrouš.
Foto: archiv, Ilustrační foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.