Politický "zběh" Nytrová: ČSSD skončí na pitevně

Domácí
14. 1. 2017 13:00
Poslankyně Pavlína Nytrová.
Poslankyně Pavlína Nytrová.

Poslankyně Pavlína Nytrová opustila řady ČSSD, protože nesouhlasí s politickou korupcí a nedostatkem demokracie ve straně. Ve straně podle ní platí "kdo nejde s námi, jde proti nám" a lidé s odlišnými názory nemají šanci.

Pavlína Nytrová v prohlášení o odchodu z ČSSD vysvětlovala, že odmítá být součástí strany, která je "prolezlá politickou korupcí od okresní přes krajskou až po celostátní úroveň". Vedení partaje rovněž obvinila, že rozdává zasloužilým straníkům smlouvy na ministerstvech například na poradenské služby za štědré peníze. Pokud bude politika ČSSD pokračovat tímto stylem, "taková strana potom musí zákonitě skončit na pitevně," říká v rozhovoru pro TÝDEN poslankyně.

Můžete uvést některé konkrétní příklady politických trafik v ČSSD?

Například vedoucí odboru kanceláře primátora Frýdku-Místku, ředitel městské knihovny, straníci v představenstvech a dozorčích radách společností, nemají totiž často znalosti týkající se problematiky dané společnosti, nemají ekonomickou ani právní odbornost a pobírají několikatisícové, desetitisícové a ve státních společnostech i vyšší měsíční příjmy. Loni 10. ledna bývalá senátorka a primátorka Eva Richtrová zdůvodnila nezaplacení příspěvků, a tím ukončení členství v ČSSD mimo jiné i tím, že je pro ni nepřijatelné "řešení personálních otázek magistrátu obsazováním spřízněnými osobami, především z řad mladých sociálních demokratů nebo příbuznými a přáteli členů sociální demokracie ve Frýdku-Místku".

Pro jaké kandidáty, kteří nejsou "morálně čistí", se podle vás hlasovalo například na posledním stranickém sjezdu?

Celostátní stranický sjezd volí především předsedu a místopředsedy strany. Otázkou však je, jací lidé jsou mezi delegáty tohoto sjezdu. Tito lidé mimo voleb vedení rozhodují o dalším směru a charakteru strany, o její důvěryhodnosti. Pro mě není například "morálně čistý" na okresní úrovni primátor Michal Pobucký a na krajské bývalý hejtman Miroslav Novák. Tito lidé nejsou pro občany natolik důvěryhodní, aby jim ve volbách dali hlas. Kdežto na okresních a krajských konferencích získávali téměř jednohlasnou podporu.

Kdo ze členů ČSSD ve vedení Frýdku-Místku je obviněn nebo obžalován?

Primátor (Michal Pobucký) a náměstek primátora (Karel Deutscher).

Jaká ministerstva nebo ministři podle vás uzavírají poradenské smlouvy se členy sociální demokracie či spřízněnými osobami? A lze uvést příklad konkrétních lidí, kteří tyto smlouvy dostávají?

Lidové noviny zveřejnily například informace, které se týkají ministerstva zahraničí. Za okres Frýdek-Místek se v článku uváděl Jiří Vzientek, předseda okresního výkonného výboru, a Pavel Kawulok, předseda okresní kontrolní komise. Další ministerstva fungují analogicky.

Myslíte, že v současné ČSSD skutečně nemohou zaznívat rozdílné názory a že jsou kritici umlčováni?

V okrese Frýdek-Místek: "Platí, kdo nejde s námi, jde proti nám." Takový člověk se nedostane na žádnou kandidátku, konferenci a samozřejmě na sjezd. Není nic divného, když je pak buď vyloučen, nebo raději odejde sám a taková strana potom musí zákonitě skončit na pitevně.

Po konci svého mandátu chcete v politice skončit, nebo uvažujete, že byste v podzimních volbách kandidovala za nějakou jinou stranu?

Neuvažuji, že bych kandidovala za jinou politickou stranu.

Co říkáte na slova vašich bývalých kolegů, že kritizujete proto, že jste se už neměla dostat na kandidátní listinu, a že jde tedy o určitou mstu?

Je to neprostý nesmysl a účelové lživé tvrzení, na které nemají jediný důkaz. Kritizovala jsem stav v ČSSD na okresní úrovni mnoho let, psala jsem otevřené dopisy předsedovi strany či okresního výboru, jsem spoluzakladatelkou platformy Politika bez korupce, kde vyzýváme k tomu, že kdo má kauzu, dá si pauzu. Takže z mé strany nejde o kritiku, která teď najednou spadla z nebe, protože jsem se někam nedostala.

Vaši kolegové obvinění odmítli s tím, že buď máte důkazy a podáte trestní oznámení, nebo máte mlčet.

Ano, hodilo by se jim, kdybych mlčela, snažili se mě umlčet řadu let. Ve svém tiskovém prohlášení jsem uvedla o politické korupci toto, cituji: "Politickou korupcí rozumějme trafiky, stranické posty a podporu lidí, kteří na jednáních zastupitelstva hlasují často v neprospěch voličů, na schůzích, konferencích, sjezdech hlasují pro kandidáty, kteří nejsou morálně čistí, nebo dokonce figurují jako obvinění či obžalovaní v různých policejních či soudních kauzách". Nebála bych se udělat další právní kroky, ale bohužel, na tuto korupci v našem právu nemáme paragrafy.

O kauze poslankyně Pavlíny Nytrové si můžete přečíst i v nejnovějším čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 16. ledna 2017.

Autor: Filip Nachtmann, David JarešFoto: ČTK , Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ