Podezření
Porušilo Česko protiruské sankce? Kalousek: Stropnický to musí vysvětlit
11.04.2017 10:10
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) má co vysvětlovat. Česká republika možná porušila protiruské sankce, které platí od roku 2014. Státní podnik LOM Praha totiž v roce 2016 přijal zakázku na opravu afghánských vrtulníků za desítky milionů korun. Zjistilo se však, že oprava byla závislá na součástkách, které jsou k dispozici pouze v Rusku. Informaci uvedl web echo24.cz.
Na situaci upozornil na sociální síti Facebook předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který požaduje, aby Stropnický vše vysvětlil v Poslanecké sněmovně. "Těch informací, že v létě 2016 společnost LOM Praha Malešice uzavřela s oborovým exportérem pro Ruskou federaci dodávku speciálního materiálu, a to v době, kdy takový kontrakt znamenal porušení sankcí, je v éteru mnoho," uvedl pro server echo24 Kalousek. Podle něj je situace vážná.
Konkrétně šlo o tři kontrakty, které byly uzavřené mezi společností LOM Praha a ruskou firmou Rosoboronexport. První zakázka měla být uzavřená v polovině května kvůli opravě čtyř vrtulníků Mi-17-V5, další dvě byly uzavřeny v polovině prosince při opravě agregátů a na dodávku náhradních dílů.
Loni v srpnu došlo k uzavření zakázky za desítky miliard, o čemž informovala například i Česká televize. V té době se již otevřeně mluvilo o tom, že k opravení strojů jsou nutné součástky z ruské společnosti. Tehdy však generální ředitel podniku LOM Praha Roman Planička uvedl, že vláda Spojených států vyjmula ruskou společnost ze sankčního seznamu kvůli zajištění oprav a servisu afghánských vrtulníků.
Navíc společnost LOM Praha měla rovněž zažádat o udělení licence od licenční komise, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. K tomu však podle dostupných informací nedošlo. Licenční komise se k celé problematice zatím nevyjádřila.
Ministr má co vysvětlovat
Na Facebooku se objevilo také video, které odkazuje právě k této problematice. Uvádí se, že státní podnik LOM Praha vydal k prvnímu kontraktu certifikát konečného uživatele a Česko mělo stvrdit obchod pečetí ministerstva obrany a také podpisem náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty. Ve videu je také uvedeno, že náměstek Kuchta také vyhověl požadavkům ruského partnera a ověřil svůj podpis na ruské ambasádě v Praze.
"Ty informace jsou samozřejmě kusé a mlhavé, ale jsou mimořádně znepokojivé. A to včetně toho, že náměstek ministra obrany chodí na ruskou ambasádu a tam si nechává ověřovat svůj podpis. To je opravdu velmi neobvyklé a za dvacet pět let v politice si nic podobného nepamatuji," uvedl Kalousek.
Protiruské sankce byly vyhlášeny v roce 2014 v reakci na fakt, že Rusko porušilo mezinárodní právo při anexi Krymu a také kvůli podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Sankce přijaly evropské země a Spojené státy. V polovině března tohoto roku bylo rozhodnuto, že se sankce proti Rusku prodlouží o další půlrok.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.