Volební kampaň ovládne i Poslaneckou sněmovnu. Ve starém složení se sejde už zřejmě jen dvakrát, ovšem její plán práce je dlouhý asi na rok. Politici se tak budou snažit prosadit na program právě ty zákony, které jim přinesou u voličů "body". Bitva o to, co se stihne projednat, začne už odpoledne.
Poslanci, kteří v říjnu končí, zatím schválili jen 211 norem, 73 zamítli nebo vrátili. Před nimi je dalších 152 norem, to vše by měli vměstnat do dvou schůzí.
Ty zákony, které se na program nedostanou, nebo jednoduše jen nestihnou projednat a schválit, automaticky končí pod stolem. Po volbách by je tak jejich autoři, pokud se jim ovšem podaří znovu získat mandáty, museli předložit znovu a normy by začínaly pouť parlamentem zase od nuly.
Co nejvíce z naší vlády
To, co chtějí strany prosazovat, se liší. V některých případech možná vzniknou až paradoxní koalice. Nynější vláda je v demisi a trojkoaliční spolupráce prakticky skončila ve chvíli, kdy někteří z poslanců koalice vládu při hlasování o důvěře nepodpořili.
Možná proto i ODS se svými nejnovějšími návrhy "brzdí". Například ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová by měla poslední zdravotní zákony, které reagují na ekonomickou krizi, projednat i s opozicí. Právě proti některým z nich by zvedli ruku nejen opoziční, ale i koaliční politici.
ČTĚTE TAKÉ: Druhý muž ČSSD: Dvacet let karantény komunistům stačilo
ODS se ale pokusí prosadit, aby sněmovna na cestu do Senátu, který ovládá pravice, vypravila co nejvíce vládních norem. "Nevidím důvod pro nějakou dramatickou redukci zákonů, které jsou již ve druhém nebo třetím čtení," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Petr Tluchoř.
Poslanci, které Tluchoř vede, budou chtít určitě zvolit členy do televizních a rozhlasových rad a také nový zákon o odškodnění obětí protikomunistického odboje.
Referendum o radaru? Pro jistotu
Na to, že vládní koalice nyní, týden před jmenováním úřednické vlády, už nebude držet pohromadě, spoléhají hlavně komunisti. "Bude to klíčové," přiznává Pavel Kováčik, předseda klubu poslanců KSČM. Její poslanci mají "za úkol" prosazovat hlavně zrušení zdravotních poplatků. V tom se jasně shodnou s ČSSD a mají velkou šanci být úspěšní. I když každá z opozičních stran má na to vlastní zákon.
"Je jedno, který zákon bude nakonec úspěšný. I když žádná dohoda o podpoře mezi námi a ČSSD není," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Kováčik. Kromě poplatků ale chce KSČM ještě prosadit schválení zákona, který by umožnil referendum o americkém radaru v Brdech. A to i přesto, že po návštěvě prezidenta Baracka Obamy vůbec není jisté, že USA budou v nejbližších letech základnu v Česku stavět. "Ten plán ještě definitivně neskončil. Chceme, aby zákon existoval, kdyby se nakonec rozhodlo jinak," vysvětlil Kováčik.
Krize a hlavně krize
Sociální demokracie je věrna svým předvolebním slibům. Chce splnit ten, co dala ve vítězných volbách loni, a také ty, které právě nyní budoucím voličům nabízí. V řeči zákonů to znamená udělat vše pro to, aby se schválil její návrh na zrušení zdravotních poplatků a také opatření proti krizi.
ČTĚTE TAKÉ: Polovinu poslanců z KDU-ČSL uvidíte naposledy. Končí
"Budeme prosazovat projednání návrhů našich poslanců. Například zákona, který by zabránil privatizaci Letiště Praha a také zavedení úrokového limitu u spotřebních úvěrů," doplnil předseda klubu Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Ani menší koaliční strany nemají už dnes jako svoji prioritu podporovat příliš horečně všechny vládní návrhy. Zelení se pokusí prosadit co nejvíce z ekologických zákonů svého ministra a předsedy Martina Bursíka. Ve sněmovně leží osm návrhů, které by například omezily jízdy kamionů i na pátek, daly větší pravomoc mluvit do správních řízení ekologům nebo zakázaly kácení alejí podél cest.
A zelení budou apelovat na to, aby se alespoň nyní ostatní strany přihlásily k "zeleným" částem svých někdejších předvolebních slibů. "Určitě budeme chtít, aby se schválil antidiskriminační zákon," doplňuje předseda klubu Přemysl Rabas.
Také lidovci tvrdí, že pro ně je klíčové řešení ekonomické krize a předčasných voleb. Tedy přesně podle volebního programu a nedávných výroků svého vedení. "Rozhodně nebudeme pro nějaká jednorázová opatření typu šrotovného. Chceme, aby se udržela pracovní místa a nedávaly plošné dotace. Pomoci bychom měli těm, kteří jsou na tom sociálně špatně," řekl šéf poslanců KDU-ČSL Pavel Severa.
Foto: Robert Sedmík, Robert Zlatohlávek