Poslanci o prodeji letiště nerozhodli, raději šli domů
02.02.2010 19:01
Zda bude moci některá z budoucích vlád privatizovat ruzyňské letiště, zůstává stále nejasné. Poslanci nerozhodli o zákonu, který to má vládě zakázat a který vetoval prezident republiky. Po více než hodinové debatě požádala ODS o dvouhodinovou přestávku na poradu svého klubu a jednání sněmovny tím ukončili.
Zákon předložili sociální demokraté loni v únoru. Sněmovna ho schválila koncem září, poté jí ho ale vrátil Senát, který ale také přehlasovala. Naposledy jí ho v polovině prosince vrátil prezident Václav Klaus.
Zdůvodnil to mimo jiné tím, že sněmovna použila nástroj vyhrazený vládě. Zákon podle něj také působí zpětně, protože proces privatizace již začal. Samotný majetek ruzyňského letiště není v zákoně také dostatečně přesně vymezen. To by mohlo být zdrojem řady obtížně řešitelných sporů, míní prezident."Vláda sice nakonec nemusí vybrat žádného vítěze tendru, musí ale probíhající tendr dokončit," uvedl prezident Klaus ve svém stanovisku.
ČTĚTE TAKÉ: "Kmotr" Paroubek přinesl premiérovi recept na krizi
Paroubek: Od ČSSD se čeká vítězství jako zářivá hvězda
Hlavním cílem návrhu zákona je, aby veškerý majetek letiště se všemi nemovitostmi zůstal ve vlastnictví státu. Sociální demokraté to zdůvodnili údajně nestandardní přípravou privatizace bývalou vládou Mirka Topolánka. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka přitom uvedl, že Letiště Praha je klíčovou součástí infrastruktury státu, a mělo by proto zůstat v jeho vlastnictví. Jeho straničtí kolegové poukazovali i na bezpečnostní důvody. Občanští demokraté naopak vyjadřují obavy, že schválení zákona by zastavil rozvoj letiště.
Premiér Jan Fischer před poslanci zopakoval, že jím vedená vláda nemá v úmyslu ruzyňské letiště privatizovat, nepodniká v tomto směru žádné kroky a ani podnikat nechce. Řekl také, že sdílí prezidentovy argumenty.
Předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř řekl, že zákon je nadbytečný. Vyzval poslance, aby využili prezidentského veta a nevlamovali se o ústavy a nezasahovali do pravomocí vlády. "Bylo by to velice velice nešťastné," poznamenal.
Zákon kritizovali hlavně poslanci ODS. Například podle Jaroslava Plachého zákon nic neřeší a zastaví přísun zahraničních investic. Zákona se naopak zastal lidovec Ludvík Hovorka. "Základní infrastruktura má zůstat v majetku státu a jenom špatný hospodář se této infrastruktury zbavuje," prohlásil.
Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila bývalá Topolánkova vláda počátkem června 2008. Tehdejší odhady prodejní ceny se pohybovaly kolem stovky miliard korun.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.