Koalice tomu vzletně říká "standard a nadstandard", opozice zase opovržlivě "medicína pro chudé a pro bohaté". O první část reformy zdravotnictví, kterou na konci června schválila sněmovna a která má umožnit pacientům připlatit si u doktora za lepší péči, vedou politici neustálé boje. Když ale dojde na věc, rádi si v budoucnu třeba lehčí sádru zaplatí všichni. Tím spíš, že už nyní v nemocnicích utrácejí tisíce za nadstandardní jednolůžkové pokoje.
Na dvacet tisíc měsíčně vyšla hospitalizace v nemocnici například poslance TOP 09 a starostu Semil Jana Farského. "Připlatil jsem si, abych byl na pokoji sám a mohl pracovat," svěřil se on-line deníku TÝDEN.CZ Farský, který se kvůli tříštivé zlomenině obou stehenních kostí zařadil mezi největší absentéry ve sněmovně. Kontakt s politikou však neztratil, a to i přesto, že si ve špitálech dohromady poležel celé dva měsíce. Tisíce korun totiž utratil například za to, aby měl na lůžku internet.
Neustále on-line byl v nemocnici i poslanec a šéf ústecké ODS Jan Kubata, který nedávno absolvoval operaci kolene. Kolik za jednolůžkový pokoj ve Fakultní nemocnici Na Bulovce zaplatil, si už prý přesně nepamatuje. S nadstandardními "hotelovými" službami podle "standardního ceníku" špitálu byl prý ale nadmíru spokojen. "Kdybych byl na pokoji s dalšími pacienty, těžko bych mohl mít třeba v půl druhé ráno otevřený počítač," říká Kubata.
Oba poslanci se navíc shodují v tom, že by si v budoucnu připlatili za lepší péči zas. A to nejen za nadstandardní pokoj, jak je to možné dnes. Pokud projde reforma z pera ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), budou si moci pacienti připlácet třeba i za lepší materiál. "Teď už jsem tu možnost měl a připlatil jsem si," potvrzuje vůli sáhnout kvůli nadstandardní péči do peněženky Farský. I když, jak sám s úsměvem říká, už nechce hodně dlouho o špitálech ani slyšet.
Mladá poslankyně TOP 09 Jana Kaslová si loni zase připlatila za klid po porodu. "Chtěla jsem soukromí, takhle jsem na pokoji byla jediná," pochvaluje si možnosti nadstandardu. V plzeňské nemocnici zůstala s miminkem čtyři dny, kolik ji lepší pokoj stál, si ale už nevzpomíná.
Připlatit si za lepší péči se nicméně nezdráhají ani poslanci z řad opozice. A to i přesto, že s vládní reformou zdravotnictví a rozdělením medicíny na standard a nadstandard na půdě parlamentu ostře nesouhlasí.
Lepší pokoj si během pobytu v kroměřížské nemocnici platil například poslanec ČSSD Josef Smýkal, který absolvoval operaci srdce (má trojitý by-pass). "Abych měl soukromí a mohl pracovat," vysvětluje bez dalších podrobností poslanec. A nadstandardu se nezříká ani stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath. "Za lepší pokoj si dosud nepřiplatil, ale do budoucna je možné, že by této možnosti využil," napsala on-line deníku Rathova mluvčí Berril Mascheková.
Zájem o lepší péči měl i komunistický poslanec Miloslav Opálka, který před pár dny pobýval v rehabilitačním středisku v Hrabyni. Spokojit se však nakonec musel se standardním ubytováním. Zájemců o nadstandard totiž prý bylo výrazně více, než mohlo zařízení uspokojit. "Kdybych ale tu možnost měl, určitě bych si připlatil," říká poslanec.
To jeho stranický kolega Pavel Kováčik, zůstává věrný stranické linii. "Kvalitní zdravotnictví by mělo být pro všechny," tvrdí. I když, zda by si za nějaký ten luxus v budoucnu přece jen nepřiplatil, ani on zcela jistě neví. "Možná bych si připlatil za pokoj s popelníkem," směje se.
Zda Hegerovy plány vstoupí v platnost, se však teprve ukáže. Nyní mají totiž novelu zákona, který ruší dosavadní zákaz připlácení na péči, na stole senátoři. A je více než pravděpodobné, že levicová horní komora předlohu zablokuje a pošle ji zpět sněmovně. Tam má (zatím) vládní koalice 115hlavou většinu.