Mezinárodní den zvířat
Pospíšil: Tyrany zvířat musíme trestat. Tvrdě a nekompromisně
04.10.2018 11:33 Rozhovor
Čtvrtý říjen je mezinárodním dnem zvířat. Pokud jde o ochranu němých tváří a lepší vymahatelnost práva v případech jejich týrání, máme ale stále co dohánět. Jde o jedno z dlouhodobých témat bývalého ministra spravedlnosti a předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila. "Práva zvířat považuji ve společnosti 21. století stále za podceňovaná," říká v rozhovoru.
Patříte k hlasitým zastáncům práv zvířat a jejich ochrany. V čem je podle vás takzvaně zakopaný pes?
Obávám se, a nedávná praxe mírných soudních trestů pro trýznitele zvířat to z mého pohledu dokazuje, že i brutální týrání zvířat je stále považováno za lehký přečin. Myslím si, že když někdo surově zbije zvíře, nebo ho dokonce utrápí k smrti, tak by měl být ze společnosti jasně vyloučen tím, že dostane adekvátní trest. A proto už jsem v parlamentu inicioval novelu zákona, která by to měla změnit.
Často se ale ozývají odpůrci, že už dnes je možné za týrání zvířete přísně trestat a další změna zákona je zbytečná. Není tedy vaše snaha nadbytečná?
Současná podoba zákona skutečně umožňuje udělit i relativně vysoké nepodmíněné tresty odnětí svobody tyranům. Ale je to na uvážení konkrétního soudce. A v praxi vidíme, že se tak neděje ani u křiklavých případů. Návrh TOP 09 na změnu zákona, který už prošel vládou, soudům přímo říká, že když se pachatel dopustí krutého jednání na zvířeti, musí jej poslat za mříže. To je velice důležitý signál do společnosti, že týrání bezbranného zvířete nebudeme tolerovat.
Jaké si dáváte šance, že zákon uspěje u poslanců a senátorů?
Věřím, že velké. Pokud se bavíme o nějakých hodnotách, tak přeci nemůžeme být benevolentní k tomu, když někdo trápí zvíře a odejde v podstatě bez trestu. Jsou jedinci, kterým tím ukazujete, že týrání zvířat je více méně v pořádku. Četl jsem kdysi i studii, která říkala, že člověk, který dokáže ublížit zvířeti, má mnohem větší toleranci k tomu, ublížit napříště i člověku.
Mezinárodní den zvířat si připomínáme v den úmrtí světce Františka z Assisi, který na přelomu 12. a 13. století proslul láskou ke zvířatům a je považován za jejich patrona. Kde se to vzalo ve vás?
Myslím, že je to dáno nějakým dlouhodobějším osobnostním vývojem. Ale i praktickými zkušenostmi. Asi před rokem jsem na ulici našel kočku s useknutým ocasem a celkově v šíleně zbědovaném stavu. Vzal jsem ji do útulku a zaplatil několikatisícovou operaci, aby mohla žít. A to je věc, kdy si říkáte, jak tohle může někdo udělat... Tomu se musíme jako společnost umět bránit. Zvířata sama se neubrání. Proto se snažím je všemožně podporovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.