Mezi Čechy stále převládá názor, že stát by měl zajistit práci všem, kteří chtějí pracovat. V současnosti si to podle průzkumu agentury STEM myslí 72 procent lidí, necelá třetina lidí jednoznačně. Dlouhodobá časová řada ukazuje, že tento názor je v průběhu dvaceti let téměř stabilní.
Mezi těmi, kdo zastává názor, že by stát měl mít povinnost zajišťovat každému práci, převažují levicově orientovaní voliči. Tento názor však má i více než polovina pravicových voličů.
Trvale si také většina lidí myslí, že určitá míra nezaměstnanosti je pozitivním jevem, protože vede k tomu, že lidé jsou odpovědnější a váží si práce. Zhruba desetina lidí si to však myslí "určitě".
Anketa:
Má stát mít povinnost zajišťovat každému práci?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Jen těm nejpotřebnějším. 33%
V roce 1993 určitou míru nezaměstnanosti vnímalo pozitivně kolem 80 procent populace, postupně však tento podíl klesl a v posledních asi deseti letech osciluje kolem 60 procent, přičemž hodnoty z posledních let patří k nejnižším, dodal STEM.
Stále si většina Čechů naopak nemyslí, že nezaměstnaní nemají zájem o práci. Dlouhodobá časová řada průzkumů STEM ukazuje, že názor, že nezaměstnaní ve skutečnosti nemají zájem o práci, převažoval na počátku existence samostatného českého státu, kdy nezaměstnanost byla velmi nízká, a potom opět v době ekonomického vzestupu v letech 2007 až 2008.
V dobách, kdy nezaměstnanost roste k hranici deseti procent, se podíl veřejnosti, která považuje nezaměstnané za ty, kteří ve skutečnosti nemají zájem o práci, drží pod hranicí 40 procent, aktuálně je to 39 procent.
Průzkumu se zúčastnilo mezi 27. říjnem a 5. listopadem 1062 respondentů starších 18 let.