Premiér Sobotka se v USA přihlásil k transatlantické vazbě

Domácí
31. 3. 2016 21:02
Premiér Bohuslav Sobotka v USA.
Premiér Bohuslav Sobotka v USA.

Český premiér Bohuslav Sobotka se ve Spojených státech přihlásil k prohlubování transatlantické vazby, navzdory hlasům, které ji zpochybňují. Považovat spojenectví za samozřejmé má Sobotka za krátkozraké a nebezpečné. Český premiér se tak vyjádřil v projevu v ústavu pro mezinárodní vztahy Brookings Institution ve Washingtonu. O přílišném podléhání bývalé vlády Petra Nečase (ODS) americkému tlaku nedávno mluvil prezident Miloš Zeman.

Sobotka v asi patnáctiminutovém česky předneseném projevu uvedl, že máme někdy tendenci brát transatlantické spojenectví jako samozřejmost a něco, co zde bude automaticky i do budoucna. "Myslím si, že to je krátkozraké a do budoucna nebezpečné. Na obou březích Atlantiku je možné slyšet hlasy, které zpochybňují transatlantické partnerství. Je proto třeba povzbudit zájem o dění na obou březích Atlantiku a ochotu se vzájemně poslouchat a uvědomit si význam atlantického partnerství, také proto jsem přijel v těchto dnech na návštěvu Spojených států," konstatoval Sobotka.

Zeman nedávno v rozhovoru s čínskou televizí CCTV uvedl, že Nečasova vláda měla velmi špatné vztahy s Čínou a podléhala tlaku USA a EU. "Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země," řekl v rozhovoru Zeman.

Sobotka prohlubování transatlantické vazby a spolupráci v rámci NATO označil za jednu z hlavních priorit Evropy. "Bezpečnostní architekturu Evropy si bez Severoatlantické aliance nedovedu představit. Strategické partnerství EU a USA musí být prohlubováno a mělo by zasahovat i do dalších oblastí politiky, nejen do obrany a bezpečnosti," poznamenal.

V následné debatě se pak vyjádřil pro to, aby evropské země postupně navyšovaly své obranné rozpočty.

Spolupráce na obou stranách Atlantiku je podle Sobotky potřeba také pro řešení krizí v Sýrii nebo Libyi a s nimi zvýšeného zájmu uprchlíků o Evropu. Migrace byla dalším z témat, kterých se český premiér v projevu dotkl. Vyjádřil mimo jiné přesvědčení, že strach Evropanů související s migrací je do jisté míry objektivní a oprávněný.

Za největší problém Evropské unie pak označil to, že je ve stavu permanentního krizového managamentu a není schopna dodržovat svá vlastní pravidla. V další částech své řeči mluvil Sobotka také o možném vystoupení Británie z Evropské unie, ruských aktivitách na východní Ukrajině nebo o evropské vizi bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, která byla postavena na obecném respektu k lidským právům, skutečné politické pluralitě a svobodné volbě.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ