Proč chce Julínek <span>dražit zdravotní pojišťovny</span>

Domácí
8. 4. 2008 09:00
Budova VZP.
Budova VZP.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v pondělí zveřejnil svou představu o tom, jak pustit soukromý kapitál do zdravotních pojišťoven. Pacientům slibuje, že o nic nepřijdou. Zatím se však nedá říct, jestli je to pravda.

Julínkovy zákony, pokud začnou platit, přinesou největší revoluci ve zdravotnictví od roku 1989. Ministr chce zvětšit "manévrovací prostor" zdravotních pojišťoven a zároveň je nutit, aby se o své klienty skutečně staraly. Jak? Udělá z nich firmy, které mohou vydělávat.

"Obecně se dá říci, že společnost, která může vytvářet zisk, má větší zájem na kvalitě svých služeb," dává ministrovi za pravdu analytik ČSOB Tomáš Sedláček. A dodává, že české zdravotnictví potřebuje konkurenci. "Bez privatizace tu konkurence nevznikne," domnívá se Sedláček.

ČTĚTE TAKÉ: Julínek chce vydražit zdravotní pojišťovny

Zdravotní pojišťovny dnes fungují jen jako nástroj na přerozdělení peněz ze zdravotního pojištění: z vybraného pojistného ukrojí několik procent na provoz a zbytek rozdělují lékařům, nemocnicím a dalším zařízením. Z peněz, které jí "zbudou", může část rozdat pojištěncům - například ve formě příspěvků na očkování nebo ozdravné pobyty.

Budova VZP.V tom, jaké ošetření pojišťovny svým klientům zajistí, ale rozdíly nejsou. Mají totiž jen omezenou možnost sjednávat individuální smlouvy s nemocnicemi a lékaři.

A hlavně pojišťovny nic nenutí, aby si pojištěnce - své klienty - získávaly lepšími službami. "Dokud pojišťovny nedostanou větší volnost při sjednávání smluv, pak není nutné, aby jich bylo víc než jedna," říká analytik Pavel Kohout ze společnosti Partners.

A proč akciové společnosti? Současné zdravotní pojišťovny mají zvláštní právní formu a nikomu nepatří - vlastní samy sebe. Firmy, které je před patnácti lety zakládaly, například mladoboleslavská Škoda Auto u Zdravotní pojišťovny Škoda, mají pouze své zástupce ve správní radě.

Ilustrační foto.Pacienty ochráníme

I když budou pojišťovny soukromé, ministerstvo zdravotnictví pacientům slibuje, že se péče nezhorší. Sešněruje totiž pojišťovny přísnými pravidly: budou muset pacientovi zajistit praktického lékaře či zubaře v okolí bydliště, ale také třeba operaci ve stanoveném termínu. Z peněz, které ušetří, si budou moci nechat jen 15 procent a zbylých 85 procent se vrátí zpátky pacientům.

Pro lidi, kteří budou chtít zůstat u své pojišťovny, se nic nezmění. Ostatní si budou moci vybírat z pojišťoven tu, která jim nabídne nejlepší služby a výhody. Mluví se o tom, že vzniknou pojistné plány "na míru" jednotlivým lidem. Klient se tak bude moci rozhodnout například pro plán řízené péče: tedy že bude chodit jen k těm lékařům, které pojišťovna určí, a za to bude moci dostat od pojišťovny zpět část pojistného. A to je jen jedna z možností.

Podle Julínka mají být stát a pacienti těmi, kdo na privatizaci pojišťoven vydělají. Zkrátka naopak přijdou firmy, které stály u zrodu pojišťoven. Při privatizaci dostanou jedinou výhodu: budou moci dorovnat nejvyšší nabídku, která v aukci padne.

Budova OZP.Sdílnost z donucení

To, že ministr Julínek představil plán privatizace právě teď, rozhodně není náhoda. Potřebuje totiž pro svůj reformní balík získat podporu celé vládní koalice. Odpůrce reforem, k nimž patří hlavně někteří lidovci a zelení, bude přesvědčovat během úterního jednání koaliční zdravotnické komise i devítičlenného vedení koalice: takzvané K9. Ve středu pak zasedá Topolánkův kabinet. Ten kromě Julínkova reformního balíku projedná i "partyzánský" návrh lidovecké poslankyně  Michaely Šojdrové, která navrhla zrušení nemocničních poplatků pro novorozence.

VÍCE V ČLÁNKU Šojdrová navrhla zrušit platby za novorozence

Julínek vládě návrhy svých reformních zákonů předkládá už potřetí. Dvakrát mu je ministři odmítli schválit, pokud nevyjasní některé "podrobnosti": například právě to, jak se ze současných zdravotních pojišťoven stanou akciové společnosti.

VÍCE V ČLÁNKU Reforma zdravotnictví: koaliční rozkol trvá

Zákon o transformaci pojišťoven chtěli vidět i členové koaliční komise, která má sjednotit vládní strany v postoji k reformám. Hlavním "nespokojencem" je lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který zákony nechce podpořit - tvrdí, že po privatizaci zdravotních pojišťoven ztratí stát kontrolu nad zdravotní péčí.

VÍCE V ČLÁNKU Julínek chce získat lidovce. Přistoupil na podmínky

Foto: Robert Sedmík, ČTK, sater.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ