Proč skončil Drábek? Kvůli zakázce za 100 milionů

Domácí
3. 10. 2012 16:45
Vladimír Šiška (vpravo) a Milan Hojer před soudem.
Vladimír Šiška (vpravo) a Milan Hojer před soudem.

Zakázka za sto milionů korun se stala osudná ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi (TOP 09) i jeho bývalému prvnímu náměstku Vladimíru Šiškovi. Její přidělení prý totiž Šiška a bývalý ředitel odboru informatiky Milan Hojer nabídli firmě OKsystem s podmínkou, že stáhne stížnost, kterou na postup ministerstva podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Firma si podle mluvčího protikorupčního útvaru Jaroslava Ibeheje u antimonopolního úřadu stěžovala, že ministerstvo práce postupovalo nezákonně při jiné veřejné zakázce zadané jím a ministerstvem vnitra. Podle deníku MF Dnes Šiška "odstavil" OKsystem od zakázky na reformování počítačových systémů na vyplacení dávek. Firma zajišťovala pro resort informační systémy za stovky milionů ročně po léta. Od letoška má ministerstvo jiné dodavatele, vzalo je bez výběrového řízení.

Protikorupční policie obvinila vysoké úředníky ministerstva z podplácení. "V případě pravomocného rozsudku hrozí oběma obviněným mužům až šestiletý trest odnětí svobody," uvedl Ibehej. Podle MfD si policie jednání Šišky a Hojera s firmou OKsystem nahrála. Celým případem se policisté začali zabývat v srpnu, dodal Ibehej.

Obvodní soud pro Prahu 2 poslal Šišku do vazby. Podle jeho místopředsedkyně Moniky Křikavové byl organizátorem trestné činnosti a měl faktickou moc něco ovlivňovat. Nedlouho po rozhodnutí soudu oznámil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, že na konci října odejde z vlády. Věří však, že se jeho bývalý podřízený obhájí.

Obvinění odmítl Hojer. "Cítím se nevinen a věci, které jsou tam zmiňovány, se nestaly," prohlásil. Šiškův právní zástupce se ke kauze nechtěl vyjadřovat.

Radiožurnálu Drábek řekl, že o tom, že Šiška jedná s firmou OKsystem, věděl. O nějaké nabídce zakázky výměnou za stažení stížnosti ale prý nemá tušení. "Já jsem byl informován o těch jednáních i jejich výsledcích a musím říct, že nevidím nic chybného na tom, když někdo z ministerstva vyjednává s dodavatelem, který podává podání na ÚOHS... Protože pokud se někdo chce podílet na rozvoji systému, který zároveň napadá u ÚOHS, no tak to je situace, kterou je potřeba nějak vyřešit," řekl Drábek Radiožurnálu.

Podezřelých zakázek je více

ÚOHS se nezabývá pouze podnětem firmy OKsystem, ale i dalšími zakázkami ministerstva. Úřad i policie prověřují například zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek. Na Šišku, Drábka a další neznámé pachatele kvůli němu podal trestní oznámení Nadační fond proti korupci. Ministerstvo totiž nevypsalo tendr, ale využilo rámcovou smlouvu mezi
vnitrem a firmou Fujitsu Technology Solutions z roku 2008. Antimonopolní úřad pak posuzuje také zakázku na takzvanou sociální kartu.

Podle Aktuálně.cz Šiška používal různé způsoby, jak se vyhnout klasickým soutěžím. Mezi podezřelé zakázky zařadil server také zakázku za zhruba 65 milionů na systematizaci resortu či dvoumilionový tendr na analýzu procesů pojistných dávek, kterou získala společnost AMI Praha spoluvlastněná Štikovým známým Michalem Svatým. Bez výběrového řízení si pak prý úřad chtěl pronajmout od společnosti IBM systém na kontrolu posudkových lékařů. ÚOHS však ministerstvu nakonec zakázal smlouvu uzavřít.

MfD zase uvedla, že Hojera policie vyšetřuje již delší dobu i kvůli Mostecké uhelné, a to v souvislosti s firmou Infotea, stoprocentně vlastněnou Mosteckou uhelnou, dnešní Czech Coal. Hojer byl od roku 2004 jednatelem této společnosti a podle informací deníku stál u jejího zrodu. Firma nakupovala pro Mosteckou uhelnou řadu věcí, hlavně IT technologie. Podle MfD se zdá, že nákupy byly předražené.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ