Reakce na informace
Projednání libanonské kauzy ve sněmovně? Koalice vše zatrhla
09.02.2016 14:37 Aktualizováno 09.02. 15:37
Občanská demokratická strana požaduje odchod ministra obrany Martina Stropnického (ANO) kvůli úniku utajovaných informací týkajících se Čechů unesených v Libanonu. Podle TOP 09 vláda svým chováním v této kauze selhala v boji s terorismem a na dlouhá léta nenávratně ohrozila bezpečnost českých občanů. Opozice tak vystupňovala svou kritiku vlády a požadovala projednání kauzy výměny Fajáda za pětici Čechů. Podle očekávání však svůj požadavek neprosadila.
Opozice také požadovala, aby se dolní komora zabývala možnými úniky informací o tomto případu z Bezpečnostní rady státu. Koalice to zablokovala. Její představitelé připustili pouze to, aby se záležitostí neveřejně zabývaly příslušné sněmovní výbory a komise.
TOP 09 chce kvůli odmítavému postoji vládního tábora svolat mimořádnou schůzi, oznámil její předseda Miroslav Kalousek. Podle něj byla snížena bezpečnost všech českých občanů v zahraničí a "vláda selhala na poli mezinárodního boje proti terorismu". "Z tohoto se, pane premiére, prostě musíte zodpovídat," prohlásil Kalousek.
"Vyzýváme už teď pana premiéra Sobotku, aby odvolal ministra obrany Martina Stropnického, protože byl to právě ministr obrany, který veřejně připustil to, že naši občané byli vyměněni za lidi, kteří jsou podezřelí z terorismu," prohlásil šéf ODS Petr Fiala.
Ministr obrany Stropnický nedávno potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. Fajád byl nakonec z vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pětice Čechů vrátila do vlasti. Tento krok tvrdě kritizovaly Spojené státy.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda dostojí své odpovědnosti a udělá vše pro to, aby zajistila bezpečnost občanů. Uvedl rovněž, že úřad podal podněty Národnímu bezpečnostnímu úřadu a státnímu zastupitelství, aby údajné úniky prověřily. "Nelze tvrdit, že je něco pravdivé, jenom proto, že to vyjde v novinách," dodal.
Projednání kauzy navrhovala Jana Černochová (ODS) s tím, aby se sněmovna případu věnovala ve středu odpoledne a vytvořila kvůli tomu vyšetřovací komisi. Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch požadoval, aby poslanci prošetřili také součinnost tajných služeb v celém případu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.