Protikorupční policie opět šetří nákup pandurů
19.02.2010 13:12 Aktualizováno 19.02. 16:55
Protikorupční policie se začala opět zabývat nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Podle mluvčího Romana Skřepka nyní shromažďuje důkazy a hodlá si průběžně vyžádat další. Podnětem k postupu policie byly informace zveřejněné v uplynulých dnech médii.
Mladá fronta Dnes v minulých dnech zveřejnila informace získané od dvou bývalých manažerů rakouské firmy Steyr, kteří hovořili o ovlivňování politiků v souvislosti se zakázkou. Armáda nakonec od Steyru získá 107 pandurů za 14,4 miliardy korun.
ČTĚTE TAKÉ: Dodavatel pandurů platil za schůzky s politiky
Zákulisní dohody o pandurech: provize všem
V souvislosti se zákulisními jednáními oba skrytě nahrávaní manažeři hovořili o jménech expremiéra Stanislava Grosse, někdejšího ministra obrany Karla Kühnla a nynějšího ministra Martina Bartáka. Ti to popřeli.
Žert, který zašel příliš daleko
Manažeři Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik po zveřejnění informací svá slova označili za žert, který zašel příliš daleko.
"Nyní jsme započali se shromažďováním všech dostupných materiálů, další budou průběžně vyžadovány. Teprve po jejich důkladném vyhodnocení bude rozhodnuto o dalším postupu," uvedl policejní mluvčí Skřepek.
Připomněl, že útvar se některými okolnostmi v souvislosti s plánovaným nákupem těchto vozidel zabýval již v roce 2006. Při šetření prý ale bylo zjištěno, že se identickými podklady v téže době zabývala i vojenská policie.
Paroubek: Manažeři od Steyru nejsou věrohodní
Na rychlé vyšetření celé věci naléhají i politici. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se dnes kvůli tomu sešel s premiérem Janem Fischerem. Ten by podle něj měl společně s ministrem vnitra a ministryní spravedlnosti co nejrychleji ustavit vyšetřovací tým, který by první závěry zveřejnil ještě před květnovými parlamentními volbami. Předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že je přesvědčen, že policie a státní zastupitelství budou věnovat případu maximální pozornost.
Nejnovější zprávy mluví o tom, že Paroubek na schůzce s Fischerem navrhl, že policejní by prezident Oldřich Martinů a nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká měli co nejrychleji zřídit zvláštní vyšetřovací týmy, které by úzce spolupracovaly při vyšetřování kauzy. Premiér se ke schůzce zatím nevyjádřil.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že pražský politik z ČSSD, který údajně jednal s lidmi od firmy Steyr, která získala velkou armádní zakázku na obrněné transportéry Pandur, nebyl on. Dotyčný místostarosta jednoho pražského obvodu se podle Paroubka vyjádří po návratu ze zahraničí, zřejmě v neděli.
Několik zdrojů však potvrdilo, že předseda sociální demokracie hovořil o Miloslavu Kožnarovi, někdejším šéfovi ČSSD v prvním pražském obvodu. V této části metropole však Kožnar místostarostou nikdy nebyl.
Kožnar později řekl, že Paroubek informace o jeho roli v jednání s lobbisty kolem Steyru zveřejnil s jeho souhlasem. Více se vyjádří v pondělí.
Může za to Kalousek
Podle Jiřího Paroubka stojí za informacemi o nákupu Pandurů, strana TOP 09. Předseda ČSSD to řekl Radiožurnálu. Paroubek zmínil jméno lobbisty Michala Kuzmiaka, zbrojaře Richarda Hávy a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.
"Tahle kauza podle všeho je zinscenovaná proti velkým politickým stranám především. Prostě se v tom činili pánové Kuzmiak, Háva a nitky vedou k panu Kalouskovi, to je zřejmé. Pánové Kuzmiak a Háva jsou lidmi s velkými zkušenostmi a jsou to lobbisté velkého formátu, já bych je vůbec nepodceňoval," prohlásil v rádiu Paroubek. K této úvaze ho prý vedou informace, které ale nebude zveřejňovat.
Ilustrační foto: Karel Šanda, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.