írán je hrozbou, před níž se musí USA a Evropa bránit. S tímto poselstvím vystoupila šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová v Praze, kam přijela podepsat smlouvu o umístění amerického radaru v Česku.
Nejprve se setkala s premiérem Topolánkem v Kramářově vile, pak odjela podepsat smlouvu do Černínského paláce na Hradčanech.
DALŠÍ FOTOGRAFIE: ZDE
Protiraketový deštník označila Riceová za "jeden ze stavebních kamenů obrany nejen USA, ale i NATO a celého mezinárodního společenství".
"Víme, že Írán se dál vzpírá mezinárodním povinnostem ohledně kontroly obohacování 1uranu a dál pracuje na svých raketách, musíme být na tuto hrozbu připraveni," prohlásila šéfka americké diplomacie.
Topolánek přirovnal raketový deštník k Marshallově plánu - americké rozvojové pomoci Evropě po druhé světové válce, kterou Československo na nátlak Moskvy tehdy odmítlo.
"Už jednou v historii jsme byli v podobné situaci a tehdy jsme selhali. Nepřijali jsme Marshallův plán a takovou chybu už si nemůžeme dovolit," řekl Topolánek.
Za Topolánkem přímo z letiště
Condoleezza Riceová jela do Kramářovy vily na setkání s Mirkem Topolánkem přímo z letiště v Ruzyni, kde letadlo s americkou ministryní zahraničí přistálo krátce po 10. hodině. K premiérově rezidenci dorazila v černém džípu, na její přesun do vily dohlížel špalír bodyguardů.
Velvyslankyni poté, co vystoupila z leteckého speciálu, přivítali na ploše starého ruzyňského letiště americký velvyslanec v ČR Richard Graber, jeho český protějšek v USA Petr Kolář a náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar. Riceová dostala kytici květin, společně s doprovodem pak v koloně automobilů odjela směrem do centra města. První schůzka, ještě před odpoledním podpisem smlouvy, ji čeká okolo poledne, kdy se setká s českým premiérem Topolánkem.
Příjezd americké diplomatky střežili na letišti policisté se psy i ostřelovači. Policie slíbila, že bezpečnostní opatření spojená s pobytem Riceové v českém hlavním městě nebudou přehnaná. Například doprava bude omezena jen bezprostředně při jejích přesunech.
Na její bezpečí bude navíc dohlížet několik desítek policistů za pomoci Útvaru rychlého nasazení (URNA).
ČTĚTE TAKÉ: Česko podepíší s USA i smlouvu o spolupráci
V Černínském paláci bude dnes podepsána jen hlavní smlouva umožňující, aby radar v Brdech vůbec vznikl. Hotovy zatím nejsou dvě další dohody. Spory o otázku zdanění amerického personálu zatím brání podpisu smlouvy o pobytu Američanů v ČR známé jako SOFA a hotova zatím není ani s radarem související smlouva o vědecké a technické spolupráci mezi Českem a USA.
Ještě před podpisem smlouvy si šéfka americké diplomacie dopřeje oběd s českým premiérem. Mirek Topolánek už má nachystán dárek: šperk s českými granáty a kolekci CD s českou klasickou hudbou.
Podpis, recepce a večeře
Smlouvu o radaru podepíše Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg v 15 hodin v Černínském paláci. Aby dohoda vstoupila v platnost, musí ji pak ještě schválit parlament a podepsat prezident.
S žádným dalším českým ústavním činitelem se Riceová nesejde. Předsedové obou parlamentních komor - Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček - jsou ale pozváni na odpolední recepci na americkém velvyslanectví.
Vlček se prý recepce nezúčastní a nepůjde se podívat ani na slavnostní podpis smlouvy do Černínského paláce. Chce tak dát najevo, že s radarem stejně jako další sociální demokraté nesouhlasí. Přesto se chce s Riceovou setkat mezi čtyřma očima. Zda se setkání uskuteční, rozhodne americká strana. Ani šéf ČSSD Jiří Paroubek se s Riceovou nesejde, raději odjel na zahraniční cestu.
ČTĚTE TAKÉ: Riceová míří za spojenci do Evropy, Polsko mine
V programu Condoleezzy Riceové chybí schůzka s prezidentem Václavem Klausem, který se zotavuje po operaci kyčelního kloubu.
Chystají se i odpůrci
Na Riceovou se chystají také odpůrci radaru. Například iniciativa Ne základnám plánuje na 18. hodinu v úterý protest na Václavském náměstí. Zástupci iniciativy předpokládají, že přijde několik tisíc lidí. Ti se pak vydají na pochod k rezidenci amerického velvyslance, kde se v tu dobu bude konat recepce.
Podle sociologických průzkumů základnu odmítá okolo 70 procent lidí. Radar si nepřejí ani obyvatelé obcí v blízkosti vojenského újezdu v Brdech, kde by měla základna s personálem čítajícím až 250 osob vzniknout.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK