Téma TÝDNE
Robejškova šedá eminence. Kdo stojí za novou stranou?
29.11.2016 05:00 Původní zpráva
Na pravici zadul pod taktovkou politologa Petra Robejška nový vánek. Jenže detailnější pohled na jeho uskupení Realisté ukazuje, že může jít spíše o větry z éry Věcí veřejných.
Před Petrem Robejškem není v posledních měsících takřka úniku. Český politolog, ekonom, komentátor a publicista žijící v Německu nejprve zásobil tuzemská média kritickými články a rozhovory ke způsobu řešení uprchlické krize a fungování Evropské unie. Poté začal být zmiňován coby možný kandidát na prezidenta a jeho jméno se objevovalo i v souvislosti s působením ve správní radě think-tanku Institut 2080.
Nedávno Robejšek převzal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy. V posledním týdnu pak jednak odešel z vedení Institutu a také oznámil vznik nové středopravé strany s názvem Realisté.
Klausův palec nahoru
Projekt okamžitě vzbudil pozornost - spíše však paniku - v pravé části tuzemského politického spektra. Ačkoli se toho o Robejškově nové partaji, jejích lidech, programu a směřování zatím příliš neví, schytává z jedné strany (především od členů ohrožené ODS) odsudky, ze strany druhé veřejné pochvaly. Jednu z nejvýznamnějších Robejškovi a spol. udělil bývalý prezident Václav Klaus. "Slovo realisté je dobré (...) Občas čtu články pana Robejška a je to výrazná, mimořádně silná osobnost se zjevně pravicovým založením zřetelnějším, než vidím u jiných politických stran u nás," řekl zakladatel ODS Klaus.
Jistě se mu musela zamlouvat i politologova slova z tiskové konference, kde novou stranu představoval. "Chceme především pracovat pro blaho národa. Je důležitější pracovat a obětovat se pro svůj národ než pro národ cizí," prohlásil Robejšek s tím, že by chtěl ve volbách získat dvacet procent voličů.
Vedle toho budí pozornost i účast některých silných zákulisních hráčů z pomezí byznysu a politiky na celém projektu. K tomu už se přihlásil miliardář Marek Dospiva z finanční skupiny Penta s tím, že je připraven Realisty finančně i jinak podpořit.
To ovšem zdaleka není jediné kontroverzní jméno, které za novou stranou stojí. Jejím hlavním hybatelem je podle informací TÝDNE Michal Moroz. Někdejší spolupracovník supergurua Věcí veřejných Víta Bárty a bývalý náměstek ministra vnitra Radka Johna. Právě jeho jméno bylo za vlády Petra Nečase důvodem jednoho z velkých sporů mezi ODS a Věcmi veřejnými. Premiér Nečas poukazoval na jeho předchozí působení v oblasti soukromých bezpečnostních služeb a Moroze opakovaně označil za bezpečnostní riziko. Když ho poté Nečas odmítl jmenovat do funkce náměstka místopředsedy vlády pro boj s korupcí, John, tehdejší oficiální předseda Věcí veřejných, odešel z vlády.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.