Podpora úřednické vlády Jiřího Rusnoka, nebo pokus o sestavení vlastního kabinetu jsou dvě hlavní varianty, mezi nimiž se bude rozhodovat sociální demokracie, pokud se příští středu nepodaří rozpustit Poslaneckou sněmovnu. Ve čtvrtek to řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Obě tyto možnosti přitom ještě donedávna strana odmítala.
"Zvažujeme i tu variantu, že bychom (úřednickou) vládu za určitých okolností mohli podpořit, ale neznamená to, že se k tomu kloníme jako k lepší variantě," vyjádřil se Tejc k možnosti, kterou ve středu jako první naznačil statutární místopředseda strany Michal Hašek. O další možnosti, že se ČSSD v případném druhém pokusu bude ucházet o sestavení vlády, hovořil poprvé už na konci června šéf strany Bohuslav Sobotka.
O tom, jakou cestou se ČSSD vydá, bude podle Tejce pravděpodobně rozhodovat předsednictvo strany příští pátek. Nevyloučil, že se mohou objevit i další varianty. Rozpuštění sněmovny, které nyní nevidí jako příliš pravděpodobné, podle něj nadále zůstává prioritou. S tím souhlasí i krajské organizace a místopředsedové strany Zdeněk Škromach, Martin Starec a Milan Chovanec.
Možnost podpory Rusnokova kabinetu ve čtvrtek nevyloučil Sobotka, podle něhož je především důležité, aby strana postupovala jednotně. Stanovisko ČSSD zaujme i na základě programového prohlášení a kroků jednotlivých ministrů, řekl serveru iDnes.cz. Tvrdě přitom kritizoval ministra financí Jana Fischera, který by podle něj kvůli způsobu, jakým vypořádal dluhy z prezidentské kampaně, musel v civilizované zemi okamžitě odejít z vlády.
Podle Chovance je logické, že sociální demokraté budou jednat o podpoře stávající vlády, pokud se nepodaří rozpustit dolní komoru, k čemuž je třeba 120 hlasů. "V případě, že jedinou šancí, jak zabránit návratu pravicové koalice, bude podpora úřednické vlády, jsem ochoten o tomto řešení vážně uvažovat," napsal. Pokud Rusnokova vláda nedostane důvěru, podpoří prý názor Sobotky na získání druhého pokusu pro ČSSD.
"Pokud Rusnokův kabinet důvěru nezíská, a to se může stát i přes podporu ČSSD, samozřejmě platí, že druhého pokusu o sestavení vlády by se mohla ujmout ČSSD jako vítěz voleb v roce 2010," myslí si také místopředseda Hašek. Všechny možnosti by se podle něj měly zvážit po příští středě, kdy se bude hlasovat o rozpuštění dolní komory.
Prezident Miloš Zeman, který bude také v případném druhém kole vybírat ministerského předsedu, v rozhovoru pro Právo uvedl, že v něm šanci může dostat sociální demokracie i bývalá vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek ale on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že lze těžko předpokládat, že by byl druhým pokusem pověřen Sobotka, protože má ještě menší šanci získat ve sněmovně podporu než pravicová vláda.
Přimluvil se také za to, aby ČSSD novou vládu podpořila. "Pokud to sociální demokracie neudělá, pokud bude myslet jen na sociální demokracii, a ne na občany této republiky, tak se jí tato krátkozrakost vymstí. Postaví pana prezidenta do role, že pokud neprojde Rusnokova vláda, bude muset v tom druhém kole velmi zvažovat, jestli to nedá paní Němcové," uvedl častý kritik současného předsedy sociálních demokratů.
ČSSD donedávna odmítala účast na jakékoliv vládě, která nevzejde z nových voleb. Její předseda Sobotka také tvrdě kritizoval Rusnokův kabinet, který označil spíše za vládu Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ), jejímž je Zeman čestným předsedou, než vládu odborníků. Prohlásil, že ve sněmovně nemůže získat důvěru.