Plánovaný růst snížené sazby daně z přidané hodnoty se promítne do zvýšení cen potravin asi polovinou, tedy zhruba třemi procenty. Uvedl to v Otázkách Václava Moravce ministr zemědělství Ivan Fuksa.
Snížená sazba DPH by se podle plánů vlády měla od roku 2012 zvýšit ze současných deseti procent na až 17 procent. Zároveň by se podle premiéra Petra Nečase měla snížit základní sazba DPH z 20 na 19 procent a firmám by klesly odvody na sociální pojištění o 3,5 procenta. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě růstem snížené sazby DPH.
Šéf rezortu zemědělství předpokládá, že zvyšování cen by mohl přibrzdit konkurenční boj na trhu supermarketových sítí, které neustále tlačí na snižování cen. Podle viceprezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Petra Vyhnálka se ale zvýšení nižší sazby DPH projeví více než polovinou z předpokládaného nárůstu daně o pět až sedm procent. Kromě růstu daně totiž obchodní řetězce musejí zohlednit také očekávaný růst cen energií a své už nyní nízké prodejní marže.
Stínový ministr zemědělství a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, který v televizi Fuksovi oponoval, prohlásil, že základní sazba DPH by se měla naopak snižovat, její zvýšení by podle něj vedlo ke zhoršení kvality potravin. "Bude ještě méně masa v párcích a salámech a ještě méně přírodního tuku v máslech," řekl Kováčik.
Prezident Agrární komory Jan Veleba má navíc ještě obavu, že pro některá odvětví bude růst DPH likvidační. Jako příklad uvedl chov prasat. Záměr zvýšit spodní sazbu DPH kromě KSČM kritizovala také ČSSD.