Kauza Čapí hnízdo
Senát vyzval Babiše k rezignaci
15.11.2018 13:11
Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán kvůli dotačnímu podvodu. Senát se na tom ve čtvrtek shodl v usnesení, které podpořila i většina senátorů vládní ČSSD. Zástupci ANO se hlasování zdrželi, nebo byli proti.
Anketa:
Ustojí premiér Babiš současnou situaci?
"Senát Parlamentu ČR považuje účast Andreje Babiše ve vládě ČR do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou," stojí v usnesení. Babiš ve středu výzvám ke svému odstoupení odmítl vyhovět.
Horní komora své stanovisko přijala poté, co jí předseda vlády nepřišel poskytnout vyjádření k informacím o pobytu svého syna na Ruskem anektovaném Krymu. Babiš mladší je v kauze Čapí hnízdo obviněn také. Premiér se z dnešního jednání omluvil, náhradní termín nenabídl, uvedl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil.
Mnozí senátoři poukazovali na to, že premiér jako předseda Bezpečnostní rady státu, který má přímý vliv na Generální inspekci bezpečnostních sborů, může ovlivňovat vyšetřování. Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) se pozastavil nad tím, že premiérův syn pobýval v doprovodu zaměstnance holdingu Agrofert, jehož byl Babiš vlastníkem, právě na Krymu "mimo radary českých tajných služeb". Podotkl, že premiér opakovaně říkal, že je schopen za své děti položit život, a měl by tedy za ně být schopen položit i funkci předsedy vlády.
Na nedostupnost tohoto území pro českou policii či diplomaty poukázali také předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý) nebo bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska (Senátor 21). Podle místopředsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by hůře dostupná byla jen Severní Korea. Podle Tomáše Goláně (Senátor 21) se lze na Krym dostat jen s vědomím ruských tajných služeb, a pokud s nimi premiér spolupracuje, je vydíratelný a nedůvěryhodný.
"Pohybujeme se v polodiktátorském režimu," uvedl předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar, podle něhož lidé bez dostatku pokory a studu "předvádějí v přímém přenosu, jak se vládne a manipuluje s mocí".
Na obranu předsedy vlády se postavili především zástupci jeho hnutí. "Věříme tomu, že vyšetřování probíhá naprosto regulérně, naprosto nezávisle. Že je záležitost složitá a dejme tomu je protažená lhůta pro to vyšetřování, to je prostě objektivní realita," řekla novinářům předsedkyně senátorů ANO Zdeňka Hamousová. Zuzana Baudyšová (za ANO) řekla, že v kauze hraje "smutnou a špatnou roli závist a nenávist".
Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Ladislav Václavec (za ANO) poukazovali na to, že mnohá trestní řízení vůči veřejně činným osobám jsou zastavena. Čunek se pozastavil nad tím, že stíhání Babiše bylo zahájeno krátce před loňskými sněmovními volbami. Podle Čunka premiér neměl být ke stíhání Sněmovnou vydán a měl být vyšetřován až po skončení svého mandátu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.