Senátoři podali první část ústavní stížnosti na Lisabon
01.09.2009 20:23 Původní zpráva
První část ústavní stížnosti kvůli sporu českých politiků o lisabonskou smlouvu už drží ústavní soudci. V úterý dopoledne ji podal senátor Jiří Oberfalzer. Netýká se přímo euroústavy, ale jednacích řádů komor českého parlamentu. Druhá stížnost, přímo na text smlouvy, bude následovat. Ovšem až v říjnu.
"Stížnost jsme podali. V říjnu dáme k soudu text smlouvy," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ senátor Jaroslav Kubera (ODS).
Senátorům ODS vadí, že by mohlo být možné převést rozhodovací kompetence z členských států na EU pouze rozhodnutím vlády a bez souhlasu obou komor parlamentu. Podle nich je neústavní, aby parlament souhlasil s dalším přenosem pravomocí jinou než ústavní většinou. Zákon přitom teprve před prázdninami schválil parlament.
ČTĚTE TAKÉ: Senátoři napadnou u soudu jednací řády, potom Lisabon
Teprve po této žádosti chtějí senátoři zejména z ODS požádat Ústavní soud o nový přezkum samotné smlouvy. Obě komory parlamentu přitom již text smlouvy letos schválily a ústavní soud už o smlouvě také rozhodoval. Loni vynesl verdikt, že Lisabonská smouva není v rozporu s českou ústavou.
Zastánci smlouvy proto senátory kritizují. Podle nich jsou stížnosti zdržovací taktikou, která vychází vstříc euroskeptickým postojům prezidenta Václava Klause. Ten nepodepsal nejen Lisabonskou smlouvu, ale ani novely jednacích řádů komor. Senátoři se ale netají tím, že vyčkávají na výsledek druhého irského referenda o Lisabonské smlouvě, které je podle nich poslední šancí, jak zabránit platnosti dokumentu.
Senátory nezastavila ani výzva předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který jim minulý týden vzkázal, aby ukončili obstrukce, které "ohrožují českou ekonomiku i pozici země v rámci EU." Ani kritika ministra pro EU Štefana Füleho, který varoval, že v říjnu by mohla být Česká republika jedinou zemí, která platnost ústavy blokuje.
Ústavní soud už loni rozpor smlouvy s ústavním pořádkem neshledal. Lisabonská smlouva přitom může vstoupit v EU v platnost až ji schválí všech 27 členských zemí. Stejně jako v Česku i v Německu a v Polsku dokument schválily parlamenty, ale nepodepsali zatím hlavy států.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.