Sexy ČSSD. Má dva návrhy, jak sáhnout na náhrady
23.07.2009 13:05 Původní zpráva
Sociální demokraté mají další tahák na billboardy. Chtějí zatočit s vlastními penězi. Zřejmě to tentokrát myslí zcela vážně, mají totiž hned dva návrhy. Navíc vše zabalili do úhledného balíčku snižování platů v krizi. Zatím ovšem není jasné, zda u nich samých vyhraje návrh šéfa sněmovny Miloslava Vlčka, nebo místopředsedy Bohuslava Sobotky, jenž si z náhrad pořídil byt v Praze. Na případ upozornil TÝDEN před měsícem.
„Mám dva návrhy a už v únoru jsem je rozeslal kolegům, abych zjistil, kterým směrem je dál rozpracovat. Nikdo mi nic neposlal a pak přišly ty předčasné volby," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda sněmovny Miloslav Vlček.
ČTĚTE TAKÉ: Sobotka bydlel v Praze, bral příspěvky pro mimopražské
Vlčkova snaha marná
O tom, že jsou příplatky, které dostávají zákonodárci vedle platu, neprůhledné a navíc někdy i zdvojené, mluví Vlček už rok. Marně přemlouval kolegy ve výboru i v partaji, že by se problém měl řešit. „Třikrát jsem to předkládal, třikrát mi to vrátili," vypočítává. Až nyní, kdy média ukazují, že politici berou desítky tisíc a nemusejí nic vykazovat, začala strana před volbami konat.
Jak Vlček navrhuje řešit náhrady? Buď se poslancům dá jeden jediný plat, samozřejmě vyšší, než mají nyní, a z něj si budou po zdanění platit sami své asistenty, kanceláře, studie i benzin či dopravu. Druhá varianta je rozdílná jen v tom, že by dostali více zdanitelných částek na přesný účel.
Vlček vede sněmovnu a míní, že účtování zatěžuje její úředníky. Pokud by se systém změnil, ušetří to hned několik zaměstnanců. „Navíc sněmovna uzavře smlouvy s asistenty nebo s majiteli nemovitostí, kde má poslanec kancelář, ale nemůže pak zkontrolovat, zda například asistent pracuje. Smlouvy by měli zajišťovat sami poslanci," plánuje Vlček.
Dvakrát peníze na cesty
Poslanci dnes dostávají plat cca přes 61 tisíc korun hrubého a k němu příplatky za funkce a pak tzv. náhrady. To jsou další nezdaněné tisíce, které jim mají zaplatit benzin na cestu za pražskou prací, nájem kanceláří v regionech, bydlení v Praze, plat asistentů, ale také telefonování, právní pomoc, kancelářské potřeby nebo reprezentaci.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanecké náhrady se řeší od Grossova bytu. Marně
Jenže něco stát poslancům platí dvakrát. Zdarma mají městskou dopravu, vlaky, autobusy i letadlo, ovšem stát jim ještě k tomu dává desítky tisíc měsíčně na benzin. Tzv. dopravné mohou dostat i v případě, že vyfasují služební auto.
Sobotkova Brnopraha
Že se socialisté zatím nedohodli, co vlastně chtějí po volbách zkusit prosadit, Vlček přiznává - a také to, že neví, jaký návrh vlastně vymyslel jeho stranický kolega Sobotka. Ten ale navrhuje přesně totéž, co Vlček. Tedy dát poslancům jediný obří zdaněný plat, ze kterého by si vše sami platili. A vzít jim výhodu bezplatné městské dopravy.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek dokonce míní, že by se tento „nový" plat měl snížit až o dvacet procent v době krize. Sám Sobotka vidí i další výhody: „Zmizel by tak mediální interpretační spor o to, jak mají být používány paušální náhrady. Současně navrhuji zrušit bezplatné používání veřejné dopravy poslanci a senátory. Celkově je tato úprava velmi jednoduchá, úsporná a myslím i průchodná," napsal pro TÝDEN. Sobotka se stal terčem kritiky, když časopis TÝDEN upozornil na to, že poslanec bydlí v Praze a přitom bere „dopravné" jako kdyby bydlel v Brně.
Zrušit si MHD zdarma přitom mohli poslanci před měsícem, kdy byl návrh zákona na jednání. Ovšem neudělali to. „Podporovali jsme to, ale bylo to až nyní a chyběla dohoda s ostatními hlavními stranami, to musíme změnit," soudí Sobotka.
Nejprve se ale bude muset domluvit s kolegou Vlčkem. Ten je přesvědčen, že jeho návrh je lepší, a navíc soudí, že poslanci by měli ztratit výhodu i bezplatné dopravy vlaky, autobusy i letadly. „Klonil bych se spíš k mé druhé variantě, protože dává veřejnosti možnost kontroly. Poslanec by nemohl použít peníze třeba na studie či asistenty na benzin do auta, což je v případě jediného platu jen na jeho rozhodnutí," popsal Vlček.
Foto: Robert Sedmík, Jan Zatorsky, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.