Pro tuzemskou levici je to dobrá zpráva. Čerstvé průzkumy veřejného mínění potvrzují, že ČSSD a KSČM jsou stále v kurzu. Pokud by se nyní konaly předčasné volby, ovládly by strany v dolní komoře parlamentu více než polovinu křesel. Přesto levicové partaje mírně ztrácejí, podle posledních preferencí by nedosáhly ústavní většiny ve sněmovně.
Vítězem předčasných podzimních voleb se podle sociologů stane s převahou opoziční sociální demokracie. Na otázku, koho by rádi viděli v čele státu, ukázala v průzkumu agentury STEM necelá třetina respondentů (32,4 %) prstem právě na ČSSD. Lidový dům by tak ve sněmovně obsadil 89 křesel.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD a KSČM by nyní ovládly sněmovnu, říká průzkum
Konkurenční občanští demokraté získali v pomyslném hlasování jen 23,7 % hlasů (66 křesel). Pro obě nejsilnější tuzemské strany to znamená mírný pokles přízně. "Ze situace relativně těží komunisté a menší strany. Zároveň roste počet nerozhodnutých lidí," vysvětluje agentura výsledky průzkumu.
Volební model od CVVM naproti tomu přisoudil straně Jiřího Paroubka dokonce osmatřicetiprocentní zisk. Druhá v pořadí, ODS, by pak od voličů získala 29 procent hlasů. "Model vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení hlasů v hypotetických volbách. Nezahrnuje respondenty, kteří se nechtějí zúčastnit a kteří nejsou rozhodnuti," popisuje Daniel Kunštát z agentury STEM.
Pokud by se do voličského "koláče" započetli i nerozhodnutí voliči, rázem by závažně klesly preference nejsilnějších stran. V takovém případě by ČSSD měla podporu čtvrtiny národa, ODS 19 procent.
Oba zveřejněné modely počítají s tím, že zastoupení stran ve sněmovně by se ani po podzimních volbách nezměnilo. Do dolní komory by těsně proklouzli i poslanci z řad Strany zelených a lidovců.
Foto: Jan Schejbal