Sněmovní přílepek: cesta Kovářové na Nejvyšší soud?
14.04.2010 15:45 Původní zpráva Aktualizováno 14.04. 17:52
Poslanec Jiří Polanský z ODS se snaží ve sněmovně změnit zákon o soudech a soudcích. Kdyby se mu to podařilo, mohl by v čele Nejvyššího soudu stanout člověk bez praxe soudce a odbornosti. Politici se domnívají, že si tím chystá teplé místo ministryně Daniela Kovářová.
K zákonu o obecně prospěšných společnostech připojil poslanec Polanský podivuhodný pozměňovací návrh. S obecně prospěšnými společnostmi nemá nic společného, upravuje však zákon o soudech a soudcích. To, že jde o takzvaný přílepek, který odporuje nálezu Ústavního soudu (ten praxi přílepků odsoudil a zakázal), je jen jedna část problému.
PSALI JSME: Ministryně Kovářová navrhla amnestii. Klaus ji odmítl
Velmi závažný je obsah pozměňovacího návrhu: pro příště by mohl být jmenován předsedou či místopředsedou Nejvyššího soudu člověk, který nikdy nebyl soudcem a nemá požadovanou odbornost.
Polanského návrh přitom naráží i v samotné ODS. "Je to pokus zcela politicky ovládnout Nejvyšší soud. Ten pozměňovací návrh znamená jediné, že předseda a místopředseda soudu nebudou muset mít odbornou způsobilost a praxi deset let v justici jako doposud. Mohou mít nižší kvalifikaci a odbornost než řadový soudce," vysvětluje bývalý ministr spravedlnosti a poslanec za ODS Jiří Pospíšil.
Přílepek jako věc názoru
Mezi politiky i odbornou veřejností v justici se již nějakou dobu mluví o tom, že by na Nejvyšší soud ráda zamířila současná ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Podezření, že jde o kličku, jak ženě bez potřebné praxe a odbornosti zajistit budoucnost ve vysoké soudní instituci, posiluje fakt, že o pozměňovací návrh si poslanci Jiřímu Polanskému řeklo samo ministerstvo.
"To nebyl nápad kolegy Polanského. Ptal jsem se ho na to a vysvětlil mi, že ho o toto znění pozměňovacího návrhu požádali lidé z ministerstva spravedlnosti," říká Pospíšil, který je nyní děkanem na právnické fakultě v Plzni.
Polanský se při rozhovoru s on-line deníkem TÝDEN.CZ vykrucoval. Potvrdil však, že zásah do zákona o soudech a soudcích není z jeho hlavy. "To je jedno, čí to byl nápad, pozměňovací návrh jsem podal já. Proč je důležité, čí to byl nápad?" říkal Polanský.
Na dokumentu, který dostali všichni poslanci a schvalovat by se měl ve třetím čtení ještě tento týden, je dopsána douška legislativního odboru. "V pozměňovacím návrhu předloženém poslancem Jiřím Polanským nespatřujeme věcnou souvislost s návrhem zákona, který mění. Na základě toho upozorňujeme na odůvodnění nálezu Ústavního soudu...," varují parlamentní právníci, že jde o přílepkovou praxi, kterou Ústavní soud už jednou zakázal.
ČTĚTE TAKÉ: Vesecká povýšila svého asistenta na elitního žalobce
Polanský z ODS však tvrdí, že podle něj o přílepek nejde. Jak souvisí obsazování Nejvyššího soudu s obecně prospěšnými společnostmi, však vysvětlit nechce. "Podle mě to přílepek není, myslím si, že to s tím zákonem souvisí. Jak? To vám vysvětlovat nebudu," říká Polanský.
Liška: Místo pro neúspěšnou ministryni
O tom, že jde o zajištění teplého místa pro Kovářovou, jsou přesvědčeni politici ze všech parlamentních stran, které on-line deník TÝDEN.CZ oslovil. Se svým názorem však chtějí zůstat anonymní. "To jste řekla vy, já to vyloučit neumím," říká Pospíšil na otázku, zda jde o Kovářovou.
"Myslím, že jde skutečně o manévr, jak zajistit budoucnost ministryni. Všichni vědí, že místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera odchází do důchodu," řekl jeden ze sociálních demokratů.
Otevřeně k problému promluvil předseda zelených Ondřej Liška: "Jde o bezprecedentní útok na nezávislost justice. Je to pokus, jak zastřeným přílepkem obsadit Nejvyšší soud bývalými politiky či jejich spřízněnými osobami. A pokud za návrhem stojí ministerstvo spravedlnosti, považuji to za skandální snahu ministryně Kovářové o zajištění místa na Nejvyšším soudu po skončení její nepříliš úspěšné funkce na ministerstvu," řekl Liška on-line deníku TÝDEN.CZ.
PSALI JSME: Na alimenty půjde až čtvrtina platu, rozhodla Kovářová
Ministryně Kovářová nebrala telefon. Na textovou zprávu popisující problém odpověděla, ať se TÝDEN.CZ obrátí na tiskovou mluvčí ministerstva Jitku Zinke. "Poslanecký návrh reaguje v první části na čerstvý judikát Nejvyššího soudu, ve druhé řeší soulad zákona o soudech a soudcích s ústavou. Obě změny ministerstvo spravedlnosti podporuje. Druhá problematika je v odborné veřejnosti dlouhodobě známa a byla již v minulosti předmětem debat a legislativních úvah," oznámila nakonec Zinke.
Po chvíli poslala mluvčí Zinke ještě "neoficiální" SMS, která touhu Kovářové umístit se na Nejvyšším soudu dokresluje. Redakce se ji proto rozhodla zveřejnit: "Jen ještě drobná poznámka off-record. Paní ministryně má praxi dvacetiletou."
Ministryně pracovala před svou politickou kariérou v Justiční akademii, kde školila koncipienty. Taková praxe není v justici považována za dostatečnou k funkci nejvyššího soudce, navíc Kovářová nesplňuje ani druhou podmínku - potřebnou odbornost. Tu posuzuje před přidělením soudce na Nejvyšší soud předsedkyně této instituce Iva Brožová, která musí dát k přijetí nového soudce na Nejvyšší soud souhlas. Pokud by poslanci přílepek schválili, padla by i tato podmínka a předsedkyně Iva Brožová by byla zcela vyšachována z rozhodování, zda v jí vedené soudní instituci budou pracovat soudci, kteří si kariérní postup vydobyli svou praxí a odborností, nebo "odložení" politici, kteří vystudovali práva.
Foto: Lucie Pařízková, Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.