Rozpočet Bezpečnostní informační služby (BIS) by se v příštích letech měl zvýšit o desítky, maximálně stovky milionů korun. V České televizi to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V minulých dnech se objevovaly informace o tom, že by civilní tajná služba mohla v reakci na nedávné teroristické útoky v Paříži dostat navíc zhruba miliardu korun. V posledních letech zpravodajci hospodařili s částkou asi 1.1 až 1.2 miliardy korun ročně.
Sobotka uvedl, že za poslední rok, kdy působí ve funkci ministerského předsedy, nemá výhrady k činnosti BIS ani jejího šéfa Jiřího Langa.
Připomněl, že rozpočet BIS v minulých letech spíše stagnoval nebo klesal. Podobně jako chce vláda finančně stabilizovat policii a armádu, bude chtít posílit i rozpočet BIS.
"Bude se jednat o desítky milionů korun, ve víceletém horizontu pak stovky milionů korun. Nebudou to miliardy," uvedl premiér. Návrh výhledu na několik let by měl premiérovi předložit šéf BIS Lang.
BIS příslib navýšení rozpočtu vítá. "Pokud peníze dostaneme, tak je použijeme směrem k lidem na rozšíření, posílení operačních týmů a na nákup nejmodernější zpravodajské a telekomunikační techniky," řekl mluvčí BIS Jan Šubrt. O jakou konkrétní techniku se bude jednat, nechtěl upřesnit.
Vláda v pondělí také projedná novelu, která má posílit pravomoci BIS. Rozvědka by nově mohla získat přístup k informacím o klientech bank a údaje o vlastnících telefonních čísel. Sobotka připomněl, že zákon byl připraven ještě před nedávnými teroristickými útoky v Paříži.
Bič na islamisty
V souvislosti s těmito událostmi vláda podobně jako některé evropské země uvažuje o změně legislativy, připravit by ji měl ministr obrany. Sobotka předpokládá, že stíháni by mohli být například lidé, kteří podstoupí výcvik v řadách radikálních islamistů nebo se budou účastnit bojů po boku Islámského státu. Sobotka však uvedl, že vláda nemá informace o tom, že by se v Česku takoví lidé vyskytovali.