Výročí sametu
Sobotka: Havel si byl vědom nedostatků současného světa
15.11.2014 15:42 Aktualizováno 15.11. 17:30
Před vyprázdněním demokracie varoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v projevu ke čtvrtstoletí od listopadu 1989. Podíl na tom podle předsedy vlády měli političtí podnikatelé, kteří privatizovali některé veřejné funkce, nebo korupční aféry. Sobotka to uvedl v rámci debaty s aktéry listopadových událostí, která se konala v budově Právnické fakulty Karlovy univerzity.
"Stát se stal postupně slabým a stal se také silně natráveným," uvedl premiér. "Důsledkem je to, že nám hrozí určitým způsobem po 25 letech vyprázdnění demokracie, pro kterou jsme se tehdy na náměstích jednoznačně rozhodli," řekl.
Z oslabení demokratického systému mohou podle Sobotky snadněji těžit populisté, oligarchové a privátní politické strany. Demokracie ale potřebuje strany, které vznikají zdola, ne jako marketingový projekt, uvedl premiér. Konkrétně ale žádnou ze stran nezmínil.
Zásadová zahraniční politika prosazovaná Václavem Havlem může být vzorem pro to, abychom lépe přijímali společnou odpovědnost za dodržovaní našich hodnot a principů. U příležitosti 25. výročí pádu komunismu v Československu to v sobotním článku v listu The Wall Street Journal napsal český premiér Bohuslav Sobotka.
"Havel si byl nanejvýš vědom nedostatků a křivd současného světa. Někteří ho možná považovali za naivního idealistu, nicméně on byl přesvědčen, že zahraniční politika jeho země by se měla řídit pevnými ideály, které by přispěly k ukotvení naší zahraniční politiky," míní Sobotka.
Premiér zároveň připomíná, že se nepodařilo dosáhnout všech cílů, ve které jsme po pádu totalitního režimu doufali, ale i přesto učinilo Česko za Havlovy éry nesmírný pokrok, a to i v zahraniční politice. "Dnes tak česká zahraniční politika aktivně a dlouhodobě prosazuje lidská práva," dodal Sobotka.
Otázka lidských práv je nadále aktuálním tématem české politiky, v poslední době především kvůli českému postoji vůči komunistické Číně. V říjnu prezident Miloš Zeman během návštěvy Číny prohlásil, že nepřijel poučovat o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Prezidentovy výroky vyvolaly nesouhlas v řadách opozice, podle které Česká republika ustupuje od obhajoby lidských práv.
Podle kritiků to dokazuje i jarní cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Pekingu, kde šéf české diplomacie označil Tibet za neoddělitelnou část Číny. Zaorálek nicméně tvrdí, že debata o lidských právech je součástí české politiky a čínská strana s tím počítá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.