Bývalý eurokomisař, premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla bude na podzim kandidovat do Senátu ve volebním obvodě číslo deset Český Krumlov. Jeho kandidaturu dnes jednomyslně schválili delegáti z Českokrumlovska, Prachaticka a Českobudějovicka na obvodní nominační konferenci. O křeslo se nejspíše utká s dosavadním senátorem ODS Tomášem Jirsou.
O křeslo se nejspíše utká s dosavadním senátorem ODS Tomášem Jirsou, který chce svůj post obhájit. Ten zatím získal nominace několika místních organizací.
Špidla přijal kandidaturu, aby mohl zúročit zkušenosti a znalosti nabyté během své politické kariéry. Voliče chce oslovit poctivostí a racionalitou. Nemíní slibovat věci, které v případě, že by byl zvolen senátorem, nemohl splnit. Nemá rád předvolební kampaně amerického typu. Bude s lidmi diskutovat.
ČTĚTE TAKÉ: Špidla v Bruselu balí a připravuje se na Senát
Jedním z nosných předvolebních témat Špidly bude stabilizace veřejných rozpočtů, které jsou podle něj podmínkou pro fungování evropského sociálního státu. "Tam, kde se rozpadly, okamžitě se solidarita výrazně zmenšila a vždy nejvíce trpí ti nejslabší, nejčastěji důchodci," řekl. Česká republika podle něj není před bankrotem. Má čas, dát věci do pořádku metodou střednědobých rozpočtových výhledů. Příliš se podle něj debatuje o redukci sociálních nákladů, málo o příjmové straně rozpočtu.
Dálnice i kůrovec
Jedním z trvalých mýtů podle něj je, že Česká republika vydává na sociální ochranu přehnaně mnoho. "ČR patří ke státům, které v Evropě na sociální ochranu a zdravotnictví vydávají nejméně," podtrhl. Investovat se podle něj musí do celoživotního vzdělávání, kde jsme na tom na rozdíl od základního školství pod evropským průměrem. Špidla tvrdí, že Česko je jednou z 20 nejméně zadlužených zemí ve vztahu k HDP.
Ve své kampani se Špidla nevyhne tématu kůrovce na Šumavě, ke kterému se politici na jihu Čech často vyjadřují, hlavně před volbami. Zná prý názory obou znesvářených skupin, vyhraněný názor ale nemá. Musí se jednat dál a hledat nejrozumnější řešení, uvedl. Nezaměstnanost v regionu podle něj nevytrhne jeden velký projekt. Maximálně se musí využít kulturní, přírodní i agrární turistika, přičemž důležité je prodloužit sezonu na Lipensku.
Špidla nechtěl kandidovat v příštích volbách na Jindřichohradecku, kam dosud stranicky spadal. Funkci tam totiž asi bude v budoucích volbách obhajovat jeho kolega Milan Štěch. Špidla má nyní trvalé bydliště v Praze, mateřskou stranickou organizaci stále v Jindřichově Hradci. V Českém Krumlově by si rád pronajal byt. K regionu Českokrumlovska má prý osobní vazby, jeho děda žil v Hůrce.
Nominaci Špidly do Senátu přivítal předseda krajského výkonného výboru ČSSD a hejtman Jiří Zimola. "Jsem rád, že jsme se s Vladimírem Špidlou domluvili a přijal naši nabídku. On je Jihočech a problémy regionu dobře zná. Definován je jako hospodářsky slabý, je zapotřebí, aby naše politické vize tuto skutečnost reflektovaly," uvedl předseda.
Kandidaturu Špidly již v lednu přivítalo sociálně demokratické vedení. To s ním, jak řekl předseda Jiří Paroubek, chce spolupracovat již před sněmovními volbami. Nominaci ještě musí potvrdit krajská konference 20. března.
Lidé budou volit na podzim do třetiny Senátu, tedy 27 členů horní komory.
Foto: Robert Zlatohlávek