Představte si: Politik skrytě lobbuje a je tady i zákon o střetu zájmů, podle kterého by mohl být potrestán. Jenže kromě něj se nikdo nedozví, jak a zda vůbec trest dostal.
Ještě před rokem by to přitom nebyl problém, protože porušení toho zákona řešily soudy, které jednaly veřejně. Zákon se ale změnil a dnes rozhodují obecní úřady, anebo mandátový a imunitní výbor sněmovny.
Tento "drobný" nešvar je ten nejmenší problém, který zákon má. "Nejsou v něm vůbec žádné sankce za to, že veřejná osoba zneužije funkci v osobní prospěch, což je sama podstata zákona," přidává Tomáš Kramár, předseda sdružení Oživení, které se zabývá bojem s korupcí. A pokud by se některý z politiků rozhodl přilepšit tím, že se ukáže v reklamě na lyže, jak to kdysi udělal prezident Václav Klaus, nic se neděje, i když to zákon také zakazuje.
Možná už příští týden začne platit další novela zákona, ani ta však nic nezmění. Kuriózní je, že se nyní už připravuje další z novel, v ní se ovšem také nikdo nezabýval tím, že by informace o potrestání politika měla být veřejná.
Když se dnes úřadů zeptáte, jsou jak nedobytné hrady. Právo veřejnosti na kontrolu volených činitelů podle nich není nadřazené správnímu řádu, podle kterého přestupky rozhodují. "Ano, řešili jsme to. Bližší informace poskytnout nelze, mohlo by dojít k porušení zákona," tvrdí magistrát v Ústí nad Labem i radnice v Teplicích, kde úředníci řešili případy exministrů Petra Gandaloviče a Aleše Řebíčka.
Příběh první: Jiří Čunek
Někdejší předseda lidovců zapomněl v majetkovém přiznání přiznat hypotéku a musel kvůli tomu předloni k soudu. Ten mu zcela veřejně uložil pokutu 20 tisíc korun. Nejvyšší správní soud, na který se politik obrátil ale sankci zrušil. Výsledek? Je to první a poslední případ, kdy měl být český politik potrestán za střet zájmů. Senátor ale i tak nakonec nic platit nemusel.
Příběh druhý: Oldřich Vojíř a Miloš Patera
Poslanci ODS nenechali své prohřešky proti střetu zájmů řešit obecní úřady a požádali v rámci imunity o verdikt mandátový a imunitní výbor sněmovny, v němž sedí jejich kolegové. Výsledek ani tady není veřejný. Přesto ho mohou znát alespoň ti, kteří podnět poslali. U obou zní shodně - žádné porušení, žádný trest. Vojíř v majetkovém přiznání neuvedl přesně, odkud získává odměny za funkce v dozorčích radách. Patera zase poslal pět milionů korun společnosti, v jejíž dozorčí radě sedí, a zamlčel to.
Příběh třetí: Petr Gandalovič a Aleš Řebíček
Oba bývalí ministři ODS z Topolánkovy vlády chybovali, když nebyli dostatečně pečliví při vyplňování svých majetkových přiznání. Aleš Řebíček neuvedl, kdo mu půjčil 400 tisíc, Gandalovič zase prozradil, že mu milion korun darovala "matka". "Vypovídal jsem před úředníky a řekl jsem, že mám pouze jednu matku, a proto si myslím, že je to dostatečně přesná informace. Podnět úřad odložil," uvedl Gandalovič.
Příběh čtvrtý: Břetislav Petr
Kdo bude řešit nejnovější oznámení na poslance ČSSD z Karviné, není jasné. Petr při poslední schůzi sněmovny navrhl a prosadil odložení tzv. horního zákona, který navrhl exministr životního prostředí. Přitom sám sedí v dozorčích orgánech společností, kterých se zákon týká - Havířovská teplárenská a Green Gas (bývalé OKD), což zapomněl oznámit. Jisté ale je, že pokud on sám nebude chtít, nikdo se nedozví, jestli vůbec a jak byl potrestán.
Foto: Jan Schejbal, Robert Sedmík, Karel Šanda