Svobodní do europarlamentu. Jako opozice
28.03.2009 19:15 Původní zpráva
Strana svobodných občanů se v sobotu sešla k historicky prvnímu jednání republikového výboru. Členové euroskeptické partaje na něm schválili lídra do červnového klání o místa v Evropském parlamentu - je jím někdejší poslanec Jiří Payne. Do případných předčasných voleb pak chce strana nasadit ještě silnější kalibr: oba syny prezidenta Klause.
Do červnových voleb o místa v Evropském parlamentu se Svobodní nakonec vydají jako samostatný subjekt. S žádnou z menších pravicových stran se totiž nedohodli na společné kandidatuře.
ČTĚTE TAKÉ: Páralová přejde ke Svobodným. Pokud schválí Lisabon
Machovu stranu podporují poslanci ODS i Janáčková
Mach: Do voleb chceme oba Klause |
Ve volbách do europarlamentu by předseda Svobodných Petr Mach rád, kdyby strana dosáhla aspoň na jeden mandát. "Cítím z kolegů velké nadšení a odhodlání," tvrdí Mach.
Jak velký zisk hlasů v eurovolbách očekáváte?
Čím chcete lidi přesvědčit, aby volili právě vás? Budeme alternativou pro současná politická uskupení. A to nejen v evropském měřítku, ale věřím, že i pro parlamentní volby.
Spekuluje se o mocné podpoře z Hradu. Myslíte, že vám pomůže? Já si nemyslím, že prezident bude zasahovat do předvolební kampaně. Dostali jsme od něj milou zdravici na ustavující sněm, v níž nám přeje úspěch. To jsme rádi.
Jak vypadají vaše námluvy se syny prezidenta? Jan Klaus je členem republikového výboru, tam je podpora jasná. Doufám, že nás bude volit i Václav Klaus mladší.
A budou za vás sami kandidovat? Zatím se vymlouvají na povinnosti, rodinu, že rekonstruují bydlení, zkrátka že toho mají hodně. Ale věřím, že jejich čas přijde.
Třeba už při sněmovních předčasných volbách? Já je k tomu budu přesvědčovat. Minimálně u Jana, který je členem strany, by to bylo logické vyústění. Oba by ale byli skvělými kandidáty. |
"Naše rozhovory nedospěly k oboustranně akceptovatelné dohodě o společném postupu. Sestavili jsme proto samostatnou kandidátku," uvedl předseda strany Petr Mach.
Lídrem je Payne
O lídrovi se rozhodlo v primárkách, do nichž se zapojili straníci prostřednictvím internetu.
Z nabízeného seznamu si mohli vybrat pět až šestnáct favoritů, kterým věnovali svůj hlas.
Svobodní evidují dosud zhruba šest set členů, do hlasování se zapojily přesně tři čtvrtiny registrovaných.
V čele kandidátky se objeví Jiří Payne, někdejší poslanec a poradce prezidenta Václava Klause.
Unijní opozice
Kromě Payna se na přední příčky dostal ještě spisovatel Benjamin Kuras či filozof Miroslav Bednář.
"Pokud se do parlamentu dostaneme, chceme působit jako opozice," nastínil Payne.
"Máme totiž za to, že by unie měla vycházet z jiných kořenů, než to předvádí nyní. Iniciovali bychom proto zahájení debat o nové podobě evropských struktur," dodal.
Dále se kandidáti Svobodných nechali slyšet, že by rádi zpřehlednili tok evropských peněz.
"Dotace a různé příspěvky musí být lépe obhajitelné," uvedl Kuras.
Do řad Svobodných přešli i někteří členové strany Právo a spravedlnost. Jedním z nich je například bývalý šéf strany Petr Bahník.
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.