Úřednická sestava Jan Fischera začne vládnout. Na prvním zasedání kabinetu se premiér, jeho třináct ministrů a tři ministryně sejdou hned poté, co je odpoledne jmenuje prezident republiky Václav Klaus.
Před hlavu státu předstoupí ministři přesně ve čtyři odpoledne. V Trůnním sále Pražského hradu podepíší jmenovací dekrety, připijí si hlavou státu a nechají se společně vyfotit. Část z nich absolvuje ještě v pátek uvedení do funkce, ostatní si budou muset počkat na pondělí.
ČTĚTE TAKÉ: Konec bez rozloučení. Klaus nepozval Topolánkovu vládu
Vládní harmonogram |
16.00 Prezident jmenuje ministry 16.20 Vláda se přesová autobusem do Strakovy akademie. Vítá ji Mirek Topolánek. 16.25 Ministři pózují fotografům 16.30 Krátká tisková konference 17.00 První schůze nové vlády 18.10 Začíná uvádění ministrů do funkcí. Jako první usedají do svých kanceláří Štefan Füle (evropské záležitosti) a Daniela Kovářová (spravedlnost). V pátek se na svá nová působiště oficiálně podívají ještě Jan Kohout (zahraničí), Martin Barták (obrana), Václav Riedlbauch (kultura), Miroslava Kopicová (školství) a Ladislav Miko (životní prostředí). Ostatní budou do funkcí uvedeni v pondělí. |
Hlavním úkolem "letní překlenovací" vlády je dovést zemi k předčasným volbám. Ministr financí, kterým se odpoledne stane Eduard Janota, musí sestavit rozpočet. Janota plánuje udržet schodek pod hranicí sto padesáti miliard korun.
Do třiceti dnů od jmenování musí vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Vzhledem k tomu, že se na vzniku úřednického kabinetu domluvily tři parlamentní strany ODS, ČSSD a zelení, nebude to problém. Strany mají dohromady 153 hlasů z celkem dvou set poslanců. Pro vyslovení důvěry vládě je třeba nadpoloviční většina přítomných poslanců. Lidovci a komunisté se rozhodnu až programového prohlášení Fischerova kabinetu.
Většina z končících ministrů se vrátí do poslaneckých nebo senátních lavic. Do běžného života se vrací jen Petr Bendl a Pavel Svoboda, kteří tak mají nárok na odchodné ve výši jednoho měsíčního platu. Někteří ministři však doufají, že se do svých kanceláří vrátí po říjnových parlamentních volbách.
Například Ondřej Liška (SZ), který řídil ministerstvo školství. "Rád bych se vrátil do školského výboru. Kdyby mi však někdo ještě jednou nabídl pozici ministra, přijal bych to," odpověděl.
Foto: Tomáš Nosil