Radikální ztenčení příjmu čeká členy odstupujícího kabinetu premiéra Mirka Topolánka. Všech osmnáct ministrů si bude muset od pátku přivyknout, že jejich příští plat bude minimálně o polovinu nižší. Nárok na jednu měsíční mzdu "na rozloučenou" mají pouze Petr Bendl a Pavel Svoboda, kteří po konci vlády nezasednou ve sněmovně ani v Senátu.
Většina členů kabinetu spadne s příjmem na úroveň běžných zákonodárců. Tedy na 61 400, což je základní plat poslance. Výjimku představuje jen trojice ministrů - Michael Kocáb, Petr Bendl a Pavel Svoboda.
ČTĚTE TAKÉ: Tahanice končí: Fischer nese na Hrad jména ministrů
Ani jeden z nich totiž po konci vlády nemíří do lavic sněmovny či Senátu. Na rozloučenou tak mají nárok na jeden ministerský plat ve výši 117 200. Příjemné odchodné však nakonec mine Kocába. Ten zasedne v úřednickém kabinetu Jana Fischera.
"V tom případě, když znovu nastupuje do funkce ústavního činitele, pozbývá nárok na čerpání jednoho platu jako odchodné," potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ jeho mluvčí Lejla Abbasová.
Končí i ochranka
Bez prostředků by neměl zůstat ani dosluhující ministr dopravy Petr Bendl. V zákulisí jeho resortu se už delší dobu šeptá o tom, že má zálusk na post šéfa dozorčí rady Českých drah. "Na devadesát procent tam skončí," myslí si jeho exnáměstek Zdeněk Žák, který právě zmíněné místo musel v dubnu předčasně vyklidit.
ČTĚTE TAKÉ: Trafika pro Bendla? Nabízí se šéfování dozorčí radě drah
Sám Bendl však takovéto spekulace odmítá. "Nevím, kde jste na to přišli. Já o tom vůbec neuvažuji," zlobí se. Prý z politiky na čas zmizí a nastoupí jako manažer luxusního butiku své manželky Tamary.
Z ministra Pavla Svobody bude po konci vlády zase "jen" šéf Legislativní rady vlády.
"Jeho práce pokračuje, pouze bude začleněn zřejmě pod ministerstvo spravedlnosti," uvedla mluvčí Svobody Simona Cigánková.
Kromě části příjmu ztratí politická elita i nárok na ochranku. V doprovodu policejních bodyguardů stráví Topolánek, Langer, Pospíšil, Schwarzenberg a Vondra už jen tři měsíce.
Foto: ČTK