Levice s pomocí lidovců začíná vládnout sněmovně. ODS se nepovedlo zamítnout ani jednorázové přilepšení důchodcům, ani další pokus o zrušení poplatků u lékaře. Seniorům se ale rozhodli dopřát 2400 korun i lidovci, poslanci hlásící se k TOP 09 i někteří nezařazení. Pokusy levice ale může, jako už poněkolikáté, zhatit pravicový senát. Jeho veto dosud nedokázala ČSSD přes roční snahu přehlasovat a třicetikorunové platby zrušit.
Pro zamítnutí mimořádného důchodu zvedlo ruku pouze 63 poslanců, pravicové části chybělo pět hlasů. Zákon, který umožní vyplacení dávky, kterou politici i přes krizi slíbili, jde ve sněmovně dál, i když může udělat do rozpočtu pětimiliardovou díru. Místopředseda ODS Petr Nečas dokonce míní, že sociální demokraté špatně počítali a třináctý důchod stát vyjde na více než 6,8 miliard korun.
Předvolební scéna ve sněmovně
Debata k takzvaným 13. důchodům trvala více než dvě hodiny a připomínala předvolební scénu. ČSSD a ODS se vzájemně obviňovaly z toho, která ze stran myslí více nebo méně na potřebné a která naopak zadlužuje zemi a přivádí ji do nestability.
Ministr financí Eduard Janota návrh ČSSD nedoporučil. "Vláda chtěla na základě balíčku sestavit rozpočet na příští rok s deficitem 5,3 procenta HDP, už teď je ale prý jasné, že se to nepovede," domnívá se Janota. "Budou-li přijata opatření pozměňovacích návrhů, která jsou navržena, je ve hře 12 miliard korun. Bude-li náhodou schválen tento návrh, už hovoříme o 20 miliardách, čili jsme někde na šesti procentech HDP," řekl dále Janota poslancům.
Podle Janoty nehraje roli, z jakého zdroje bude příspěvek vyplacen. V každém případě se prý promítne do zvýšení deficitu rozpočtu. "Je v podstatě úplně jedno, jestli důchody platím ze státního rozpočtu nebo jestli je platím z nějakého privatizačního účtu, na který přijdou dividendy ČEZ," řekl novinářům. "Ty peníze budou chybět zcela určitě na řešení následků ekologických škod," zdůraznil.
Jeden z předkladatelů návrhu místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach občanským demokratům vyčítal, že vláda Mirka Topolánka (ODS) zrušila pravidelnou valorizaci důchodů. "Tuto podmínku jako ochranu našich důchodců-seniorů před nástupy liberálních pravicových a jiných divokých až extremistických vlád prosadila sociální demokracie ještě za ministra Špidly," řekl Škromach.
ODS hrozí: Nepodpoříme rozpočet
"Tento návrh zákona je vlastně jakýmsi závěrečným zlatým hřebem v naprostém vymazání vládního protideficitního balíčku," uvedl Nečas. ČSSD prosazuje návrat výše mateřské na letošní úroveň, dorovnání plateb zemědělcům a navýšení peněz na sociální služby. Z protischodkového balíčku tak podle Nečase zbude pouze zvýšení daní. "Výsledkem pak bude prohloubení deficitu," míní Nečas.
Podle něj ODS pravděpodobně rozpočet jako celek nepodpoří, pokud návrhy levice na úpravu rozpočtu na příští rok projdou.
Nečas řekl, že by se k situaci měl vyjádřit i premiér Jan Fischer, protože levicové návrhy rozebírají Janotův úsporný balíček. Poukázal na dřívější slova Fischera, že schválená opatření v balíčku představují určitý limit, za který není ochoten jít.
Sociální demokraté argumentovali tím, že peníze na důchody půjdou mimo jiné ze zisků ČEZ, neměly by tedy podle nich zvýšit schodek rozpočtu. To ale poslanci ODS zpochybňovali. Například místopředseda ODS Petr Gandalovič upozornil na to, že peníze z ČEZ by měly směřovat spíše do investic než do útrat.
"(Fischer a ministr financí Eduard Janota) řekli, že s existencí tohoto limitovaného balíčku souhlasí a pokud by to šlo za něj, tak musí přijmout nějaké závěry. Teď to zcela evidentně za něj jde," prohlásil Nečas.
Výroky ze sněmovny |
Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach:
Ministr financí Eduard Janota:
Poslanec TOP 09 František Laudát:
Předseda ČSSD Jiří Paroubek:
Místopředseda ODS Petr Nečas: |
Foto: ČTK