Debata ve sněmovně
"Uprchlíci nejsou armáda!" Sobotka hájí postoj k migraci
21.01.2016 12:05 Aktualizováno 21.01. 12:51
Uprchlíci nejsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) organizovaná armáda. Nynější migrační vlnu může zvládnout jen evropská spolupráce, nikoli izolované kroky, řekl poslancům při debatě o migraci. Postavil se proti návrhům, aby Česko vystoupilo z Evropské unie nebo bylo oploceno. Jednoduché recepty by na zvládnutí migrační krize nefungovaly, zdůraznil Sobotka.
Přistěhovalecká politika musí mít podle premiéra pravidla a limity. "Evropa podle mého názoru musí pomoci lidem, kteří utíkají před válkou a kteří utíkají před pronásledováním, ale nemůže to dělat za cenu svého vlastního ohrožení," zdůraznil.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Opět se vyslovil pro posílení vnější schengenské hranice, zřízení funkčních hotspotů nebo pro funkční návratovou politiku a spolupráci se státy sousedícími s EU, zejména s Tureckem. Řešením podle Sobotky není stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků. Skutečnost, že jednotné evropské řešení není dosud funkční, přerůstá v ohrožení schengenského prostoru, poznamenal Sobotka.
Opět zmínil úvahu o posílení hraniční linie Bulharsko - Makedonie, pokud by se nepodařilo střežit schengenskou hranici v Řecku a hranici v Turecku. V případě, že by nefungovalo ani toto záložní řešení, budou se podle Sobotky patrně zavírat hranice zemí střední a jihovýchodní Evropy. "Česká republika bude připravena a pokud by se zvýšil migrační tlak na naše území, posílíme ostrahu našich hranic," řekl Sobotka.
Poslanci opozičních KSČM, ODS a Úsvitu nebyli se Sobotkovým vystoupením spokojeni. "Mluvíte jako bruselský politik, nic faktického," řekl Zdeněk Ondráček (KSČM). Podobně se vyjádřili zástupci ODS a Úsvitu. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že se z premiérova projevu nedozvěděl, jak bude vláda reagovat na aktuální věci. Zmínil se například o německém nebo rakouském stropu pro přijímání uprchlíků. Šéf frakce Úsvitu Marek Černoch navíc soudí, že migrační krize má všechny znaky invaze.
Postoj k řešení migrační krize prezentovala opoziční TOP 09. "Z našeho pohledu je důležité nalézt pragmatické a racionální řešení, které ale zároveň neovlivní možnost cestovat, pracovat a vyvážet zboží v rámci schengenského prostoru," řekl novinářům místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Evropa musí trvat na dodržování zákonů a pravidel. "V Evropě nemohou zůstat ti, kteří nebudou dodržovat naše zákony, nepřijmou naše hodnoty a zvyklosti," uvedla další místopředsedkyně Helena Langšádlová.
Také TOP 09 mluví o zřízení evropské pobřežní a pohraniční stráže o dostatečné kapacitě, vytvoření hotspotů i jako detenčních zařízení, zřízení mimoevropských azylových center, o boji s pašeráky lidí, vzniku evropské humanitární a také návratové agentury a o stanovení bezpečných zemí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.