Čtyřiapadesát podvýborů v poslanecké sněmovně představuje zřejmě velkou díru ve státním rozpočtu. Podle informací na webu sněmovny to totiž vypadá, že některé z nich se za poslední čtyři roky vůbec nesešly. Jejich členové přitom za svou "činnost" dostávají peníze k poslaneckému platu navíc.
54 podvýborů zřídili poslanci z celkem 18 sněmovních výborů. Politici z ODS, Věcí veřejných a TOP 09, kteří nyní jednají o sestavení vlády, se netají snahou počet těchto orgánů snížit a ušetřit tak peníze.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna má nového poslance. Na jednu schůzi
Jedním z podvýborů, jehož aktivita je přinejmenším sporná, je například podvýbor pro lesní a vodní hospodářství, v jehož čele stál občanský demokrat Daniel Petruška. Na stránkách tohoto orgánu není jediný záznam o jeho jednání. Podle dostupných informací se však sešel alespoň jednou, a to v červnu 2008, kdy se zabýval situací kolem Lesů ČR.
Na stránkách sněmovny není také žádný záznam o tom, že by se sešel podvýbor zemědělského výboru pro rozvoj venkova. Jeho místopředseda František Dědič (ODS) tvrdí, že se určitě sešel. "Z hlavy vím o dvou či třech jednáních," sdělil.
Rekordmanem mezi výbory je hospodářský výbor: ten zřídil hned šest podvýborů: pro dopravu, energetiku, pro ochranu spotřebitele, podnikatelské prostředí, pro strategie a koncepce a pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku. Naopak mandátový a imunitní výbor si žádný podvýbor nezřídil, ústavně právní výbor si schválil jen jeden podvýbor.
Výbor pro bezpečnost zřídil podvýbor pro zpravodajské služby, přestože ve sněmovně existují komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství i Národního bezpečnostního úřadu. Na webu také není záznam, že by se tento orgán někdy scházel. Jeho předseda Jan Klas (ODS) ale tvrdí, že se asi dvakrát nebo třikrát sešel. Jednalo se na něm o vládním návrhu na reformu tajných služeb.
Předseda podvýboru pobíral v minulosti za tuto funkci příplatek 13 508 korun a místopředseda podvýboru 6754 korun měsíčně. Když ale poslanci schválili snížení platů ústavních činitelů, snížily se o čtyři procenta i tyto příplatky.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, ČTK